Nowy odcinek podcastu kroni paryskich: Barwne życie w Montparnasse

Nowy odcinek podcastu kroni paryskich: Barwne życie w Montparnasse
Autor Fabian Adamski
Fabian Adamski30.04.2024 | 4 min.

Montparnasse! To miejsce niegdyś tętniło życiem artystycznym i towarzyskim. Był domem dla takich ikon jak Modigliani, Soutine czy Foujita. Spędzali czas w przydymionych kawiarniach, słuchając jazzu i tańcząc charlestona. Z nimi bawiły się ówczesne it-girls, jak Kiki de Montparnasse. Posłuchaj naszego podcastu i poznaj barwną historię tej dzielnicy Paryża!

Artyści awangardy w Montparnasse

Dzielnica Montparnasse w Paryżu na początku XX wieku była prawdziwym centrum życia artystycznego i towarzyskiego. To tutaj tworzyły i spotykały się największe sławy tamtych czasów, takie jak Amadeo Modigliani, Chaim Soutine, Tsuguharu Foujita, Moïse Kisling czy Ossip Zadkine. Ta część Miasta Światłości tętniła energią i nowatorskim duchem.

Artyści ci Montparnasse uczynili swoim domem, mieszkając na osiedlach artystycznych i spędzając czas w przysłowiowych już, przydymionych kawiarniach. Spotykali się na słynnym skrzyżowaniu Carrefour Vavin, by w zatłoczonych lokalach słuchać jazzu i tańczyć modnego wówczas charlestona.

Wśród bywalców barwnego Montparnasse nie brakowało również sławnych postaci ze świata literatury i kultury. Na przykład przedstawicieli "straconego pokolenia" pisarzy oraz znanych Amerykanów, jak Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald i jego żona Zelda, a także ówczesnych it-girls, takich jak Kiki de Montparnasse czy Jeanne Lohy.

Najsłynniejsze kawiarnie na Montparnasse

Kawiarnie na Montparnasse odegrały kluczową rolę w kształtowaniu tej dzielnicy jako centrum życia artystycznego i towarzyskiego Paryża. Stawały się one miejscami spotkań, wymiany poglądów i inspiracji dla twórców ze wszystkich dziedzin sztuki - malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy czy muzyków.

 • La Rotonde – jedna z najbardziej kultowych kawiarni na Montparnasse, z charakterystyczną kopułą i dużymi oknami idealna do obserwacji miejskiego gwaru.
 • La Coupole – ogromna kawiarnia z przepiękną secesyjną dekoracją, która przyciągała najsławniejsze osobistości tamtych czasów.
 • Le Dôme – kolejna słynna kafejka, gdzie miłośnicy sztuki mogli spotkać się przy kieliszku wina i długich dyskusjach.

Te ikoniczne miejsca stały się nieodłączną częścią historii francuskiego Montparnasse. Ich wyjątkowy klimat przyciągał artystów z całego świata, którzy tworzyli tutaj swoje najsłynniejsze dzieła i bawili się do białego rana przy dźwiękach gorących jazzowych rytmów.

Kawiarnie na Montparnasse do dziś zachowały swój niepowtarzalny urok. Wchodząc do którejkolwiek z nich, można poczuć atmosferę tamtych czasów i wyobrazić sobie jak wyglądało barwne życie w tej części Paryża na początku ubiegłego stulecia.

Czytaj więcej: Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie - kompletny przewodnik

Skandal na placu Montparnasse

Zdjęcie Nowy odcinek podcastu kroni paryskich: Barwne życie w Montparnasse

Montparnasse już wtedy słynęło ze swobodnych obyczajów i niekonwencjonalnych zachowań mieszkających tam artystów. Jednak jedna historia zdecydowanie przeszła do historii jako jeden z największych skandali tamtej epoki w Paryżu.

Otóż pewna młoda kobieta, córka arystokraty, była przygotowana do ślubu w okolicznej katedrze. Gdy ceremonia miała się zacząć, narzeczona... uciekła! Wsiadła na rower i pojechała prosto na Montparnasse, do kolorowej dzielnicy artystów.

 • Tam postanowiła zacząć nowe, wolne życie z dala od wyższych sfer.
 • Stała się muzą dla wielu malarzy i rzeźbiarzy, m.in. słynnego Modesta de Mendiolaza.
 • Jej buntownicza postawa i ten śmiały krok na stałe wpisały się w legendę barwnego Montparnasse.

To pokazuje, jak bardzo Montparnasse przyciągało ludzi spragnionych wolności, nowych doznań i ucieczki od sztywnych norm społecznych. Dzielnica ta pozwalała żyć i tworzyć zgodnie z własnymi pragnieniami, bez oglądania się na skandale czy krzyki oburzenia mieszczańskiej części społeczeństwa.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
 2. Latem obłędnie modna i stylowa spódniczka tenisowa nie tylko na korcie
 3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
 4. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
 5. Co znaczy być z kimś w chorobie: subtelna sztuka wspierania i opieki
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Fabian Adamski
Fabian Adamski

Witaj w królestwie kinematografii i telewizji, gdzie fabuła splata się z emocjami. Na tym blogu dzielę się analizami filmowymi, serię pasjonujących ciekawostek oraz inspiracjami związanymi z stylem życia. Razem wkroczmy w świat niezapomnianych historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły