Niezwykły sposób na skradzenie woni przedmiotom

Niezwykły sposób na skradzenie woni przedmiotom
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska24.05.2024 | 3 min.

Czy pomyślałeś kiedyś o skradzeniu zapachu swojemu ulubionemu kwiatowi? Brzmi to jak fantazja z bajki, ale dzięki rewolucyjnej technologii Scent Trek stało się możliwe. Opatentowany wynalazek szwajcarskiej firmy Givaudan pozwala pozyskiwać zapachy z natury i rzeczy w zupełnie nowy sposób. Specjalna aparatura zbiera cząsteczki zapachowe, które później są analizowane i odtwarzane syntetycznie. To ekologiczne i efektywne rozwiązanie, które w dodatku otwiera zaskakujące możliwości.

Nieoczywiste składniki w perfumach: szampan, kawior, metaliczny lakier

Większość z nas kojarzy zapachy perfum z kwiatami, owocami lub przyprawami korzennymi. Jednak nowoczesna metoda Scent Trek otwiera zupełnie nowe możliwości. Dzięki niej można uchwycić wonie z przedmiotów tak nieoczywistych, jak szampan czy kawior. Takie akordy znajdziemy w kompozycjach Atelier Des Ors - Pink Me Up (szampan) i Noir By Night (kawior).

Jednak to nie wszystko! Niektóre marki idą o krok dalej i próbują odtworzyć zapachy związane z luksusem i technologią. Christian Kölbl zamarzył o woni nowego samochodu i stworzył perfumy o nazwie Neuwagon, w których główną nutę stanowi metaliczny lakier z karoserii auta.

To dopiero początek niezwykłych zapachowych eksperymentów. Granicą jest tylko ludzka wyobraźnia. Kto wie, może za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się aromatem ukochanej książki lub zapamiętanego miejsca?

Zapach miasta: jak pachnie Warszawa?

Scent Trek i metoda headspace pozwalają jednak na znacznie więcej, niż tylko pozyskiwanie egzotycznych składników do perfum. Za ich pomocą możemy uchwycić i odtworzyć woń całych miejsc lub przestrzeni, w której żyjemy na co dzień. Jedną z takich prób podjął Victor Kochetov, właściciel perfumerii Mood Scent Bar.

Korzystając z aparatury szwajcarskiej marki, stworzył zapach inspirowany Warszawą. Skradzione pod specjalnymi kloszami aroma stolicy okazało się połączeniem świeżej woni platanów i... benzyny. Kochetov wyjaśnia, że to właśnie cząsteczki z tych dwóch źródeł udało mu się pozyskać w największej ilości.

  • Pozostaje pytanie, czy mieszkańcy Warszawy rzeczywiście chcieliby pachnieć w ten sposób?
  • A może jest to uwodzicielski zapach miejskiego zgiełku, który niektórzy kochają równie mocno, co świeży powiew wiosny?

Eksperyment ten pokazuje, jak daleko możemy się zapuścić w świecie zapachów dzięki rewolucyjnym technologiom. Kto wie, może już niedługo będziemy mogli doświadczać woni swoich ulubionych miejsc w zupełnie nowy, niezwykły sposób?

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Niesamowite: ta 50-letnia modelka pojawiła się na okładce Vogue Polska i podbija wybiegi
  3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  4. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  5. Co znaczy być z kimś w chorobie: subtelna sztuka wspierania i opieki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska

Jestem pasjonatką sztuki filmowej i serialowej, zafascynowaną każdym kadrem, który mówi swoją historię. Na tym blogu odkryjesz recenzje, ukryte smaczki fabularne oraz kulisy produkcji. Zapraszam na podróż przez ekranowe światy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły