Ostrze: W trosce o czyste powietrze - ekologiczne filtry powietrza

Ostrze: W trosce o czyste powietrze - ekologiczne filtry powietrza
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska14.12.2023 | 5 min.

Ekologiczne filtry powietrza to klucz do zdrowia naszych domowników. Smog, alergeny i zanieczyszczenia mogą powodować poważne problemy zdrowotne, zwłaszcza u dzieci. Dlatego tak ważne jest, by dbać o czystość powietrza w naszych domach. Oczyszczacze z filtrami HEPA usuwają nawet 99% szkodliwych związków. Ponadto generatory jonów niszczą wirusy i bakterie. Nowoczesne modele automatycznie monitorują stan powietrza i dostosowują parametry pracy. To niezawodna ochrona przed smogiem przez cały rok.

Filtry HEPA usuwają 99% zanieczyszczeń

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wykorzystują zaawansowane systemy filtracji, które pozwalają usunąć nawet 99% szkodliwych związków z powietrza. Kluczowe znaczenie mają tutaj filtry HEPA (skrót od High Efficiency Particulate Air).

Filtry HEPA składają się z gęstej warstwy włókien, które zatrzymują najdrobniejsze cząstki stałe, w tym pył zawieszony PM2,5 i PM10. Rozmiar porów siatki filtracyjnej wynosi zaledwie 0,3 mikrometra, co pozwala wyeliminować także roztocza, pleśnie i pyłki. Tym samym filtry HEPA chronią przed podrażnieniami i reakcjami alergicznymi.

Skuteczność potwierdzona certyfikatami

Wysoką wydajność filtrów HEPA potwierdzają normy i certyfikaty. Przykładowo norma H13 gwarantuje usunięcie 99,95% cząstek o średnicy 0,3 mikrometra. Oznacza to, że przez filtr przedostanie się tylko 1 cząstka na 10 000. Jeszcze bardziej rygorystyczna jest norma H14 - w tym przypadku skuteczność sięga 99,995%.

Warto wybrać oczyszczacz powietrza Sharp z filtrem HEPA, który dodatkowo posiada rekomendację Fundacji Alergii Brytyjskiej. To niezależny certyfikat potwierdzający wysoką efektywność systemu filtracji.

Generatory jonów niszczą wirusy i bakterie

Oprócz filtrów mechanicznych nowoczesne oczyszczacze powietrza wykorzystują również zjawisko jonizacji do eliminacji zanieczyszczeń biologicznych. W urządzeniach marki Sharp zastosowano unikatową technologię Plasmacluster, która produkuje dodatnie i ujemne jony w sposób zbliżony do naturalnych procesów zachodzących w powietrzu.

Te jony niszczą wirusy, bakterie i grzyby poprzez chemiczną reakcję z ich białkami i kwasami nukleinowymi. Dzięki generatorowi Plasmacluster wirusy grypy zostają zneutralizowane nawet w 99%, a w przypadku wirusa H1N1 skuteczność sięga 92%. Podobne rezultaty uzyskuje się dla wirusów alphacoronavirus i betacoronavirus odpowiedzialnych m.in. za przeziębienia.

Co ważne, jony wytwarzane w procesie plazmowym są całkowicie bezpieczne dla ludzi. Technologia Plasmacluster marki Sharp zyskała wiele certyfikatów w Japonii, USA i UE potwierdzających brak negatywnego wpływu na zdrowie.

Mocny generator jonów do dużych pomieszczeń

Najnowsze oczyszczacze Sharp z serii FP-J80EU-W zostały wyposażone w generator Plasmacluster High Density o imponującej mocy 25 000 jonów na centymetr sześcienny. Pozwala on skutecznie oczyścić powietrze z zarazków nawet w dużym pomieszczeniu o metrażu do 62 m2, np. otwartej przestrzeni salon-kuchnia.

Czytaj więcej: Filmy z morałem dla dorosłych - kino, które uczy

Czujniki automatycznie dostosowują pracę

Nowoczesne oczyszczacze powietrza Sharp wyposażono w inteligentny system czujników, który zapewnia w pełni automatyczną pracę urządzenia.

Aby zagwarantować najwyższą efektywność, oczyszczacz powietrza musi stale monitorować poziom zanieczyszczeń i automatycznie dostosowywać parametry filtracji. Nowoczesne modele marki Sharp posiadają wbudowany laserowy czujnik pyłu zawieszonego, który na bieżąco wykrywa stężenie PM2,5.

Ponadto w najnowszych urządzeniach z serii FP-J80EU-W zamontowano dodatkowe czujniki: temperatury, wilgotności, natężenia zapachów, a nawet oświetlenia. Na tej podstawie oczyszczacz Sharp sam dobiera optymalny tryb pracy: Auto, Sleep, Turbo itd. Umożliwia to maksymalnie efektywne oczyszczanie przy minimalnym zużyciu energii.

Praca cicha, niskie zużycie energii

Ostrze: W trosce o czyste powietrze - ekologiczne filtry powietrza

Przy wyborze oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu. Nowoczesne modele Sharp w trybie Sleep pracują ze średnim natężeniem dźwięku poniżej 20 dB. Dla porównania szum liści czy szept rozmawiających osób to około 30 dB. Praca urządzenia jest zatem praktycznie niesłyszalna, co pozwala na odpoczynek i sen w czystym powietrzu.

Równie istotny parametr to pobór mocy. Wydajne silniki i zoptymalizowane podzespoły sprawiają, że modele FP-J80EU-W zużywają zaledwie 7 watów energii w trybie ekonomicznym. Pozwala to na niemal bezobsługową pracę przez całą dobę przy minimalnych kosztach eksploatacji.

Eko tryb chroni portfel i środowisko

Oprócz trybu ekonomicznego warto wyróżnić jeszcze tryb Eco. Aktywuje się on automatycznie, gdy oczyszczacz powietrza Sharp wykryje niski poziom zanieczyszczeń. Urządzenie przechodzi wówczas do energooszczędnej pracy, która minimalizuje zużycie prądu. Tryb Eco zapewnia zarówno oszczędności finansowe, jak i ochronę środowiska.

Nawilżacz powietrza dla komfortu domowników

  • Suszenie gardła i dróg oddechowych
  • Swędząca skóra
  • Rozpływające się soczewki kontaktowe

To tylko niektóre problemy związane z zbyt suchym powietrzem w domu, jakie pojawiają się zwłaszcza zimą, kiedy grzejemy powietrze. Rozwiązaniem jest montaż nawilżacza powietrza, który utrzymuje optymalną wilgotność na poziomie 40-60%.

Oczyszczacz powietrza Sharp z funkcją nawilżania (model KI-G75EU-W) posiada zbiornik na wodę o pojemności aż 4 litry. Pozwala to na kilka godzin pracy bez konieczności uzupełniania. Dodatkowo para jest wstępnie podgrzewana, aby nie powodować gwałtowanego spadku temperatury powietrza w pomieszczeniu. Funkcja nawilżania poprawia samopoczucie i komfort oddychania.

Model oczyszczacza SharpMaksymalna powierzchnia pomieszczenia [m2]
FP-J60EU43
FP-J80EU62
KI-G75EU56

Modele do małych i dużych pomieszczeń

W ofercie marki Sharp znajdują się oczyszczacze powietrza dedykowane do pomieszczeń o różnych gabarytach: od niedużych sypialni po otwarte przestrzenie salonów i biur. Przykładowo kompaktowy model FP-J60EU doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym czy sypialni do 30 m2.

Z kolei flagowy FP-J80EU-W ze względu na potężny generator Plasmacluster nadaje się nawet do 75-metrowego apartamentu typu open space. Warto dobrać wydajność oczyszczacza powietrza Sharp do wielkości pomieszczenia, aby zapewnić efektywną filtrację i nawilżanie.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem kluczowe kwestie związane z wyborem oraz zastosowaniem nowoczesnych oczyszczaczy powietrza. Przybliżyłem działanie filtrów HEPA, które usuwają nawet 99% szkodliwych zanieczyszczeń. Wyjaśniłem również, jak generator jonów Plasmacluster eliminuje wirusy i bakterie poprzez reakcję chemiczną. Przedstawiłem zalety automatycznej regulacji parametrów pracy dzięki sensorom pyłu, wilgotności itp. Omówiłem cechy wpływające na komfort użytkowania, takie jak cicha praca oraz niskie zużycie energii.

Ponadto wskazałem dodatkowe funkcje przydatne w okresie grzewczym. Nawilżacz powietrza zapobiega m.in. wysuszaniu dróg oddechowych i podrażnieniom skóry. Na koniec porównałem modele oczyszczaczy Sharp dedykowane do pomieszczeń o różnych rozmiarach. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami w pełnej treści artykułu.

Mam nadzieję, że informacje tu zawarte pomogą Państwu dokonać świadomego wyboru i zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest oczyszczacz powietrza Sharp. To nie tylko poprawa jakości oddychanego powietrza, ale przede wszystkim pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebujecie wsparcia przy doborze odpowiedniego modelu, zachęcam do kontaktu ze mną. Chętnie udzielę porady i polecę najlepsze rozwiązanie dopasowane do Państwa potrzeb.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Latem obłędnie modna i stylowa spódniczka tenisowa nie tylko na korcie
  3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  4. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  5. Blake lively zdjęcie laktatorem matkość obowiązki koniec przerw
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska

Jestem pasjonatką sztuki filmowej i serialowej, zafascynowaną każdym kadrem, który mówi swoją historię. Na tym blogu odkryjesz recenzje, ukryte smaczki fabularne oraz kulisy produkcji. Zapraszam na podróż przez ekranowe światy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły