Kobiety w akcji - najlepsze role Angeliny Jolie

Kobiety w akcji - najlepsze role Angeliny Jolie
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska27.09.2023 | 8 min.

Angelina Jolie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych aktorek na świecie. Przez lata swojej kariery zagrała w wielu niezwykłych i poruszających rolach, wcielając się w silne i zdeterminowane kobiety. Jej niepowtarzalna uroda i charyzma sprawiają, że magnetyzuje widzów, ale to przede wszystkim jej niezwykły talent aktorski pozwolił jej stworzyć wiele wybitnych kreacji na dużym i małym ekranie.

Akcja i przygoda z Angeliną Jolie

Tomb Raider - Lara Croft na ekranie

Jedną z najsłynniejszych ról Angeliny Jolie jest wcielenie się w postać Laury Croft z serii gier Tomb Raider. Aktorka doskonale oddała ducha przygody, determinację i zwinność słynnej poszukiwaczki skarbów. Widzowie na całym świecie byli zachwyceni jej kaskaderskimi popisami i scenami walki. Angelina trenowała wiele tygodni, by sprostać wymaganiom tej roli. Jej atletyczna sylwetka, gracja i odwaga sprawiły, że stała się idealną ekranową Larą.

Salt - szpiegostwo i sztuki walki

W thrillerze szpiegowskim Salt Angelina zagrała tajną agentkę, która musi stawić czoła fałszywym oskarżeniom i udowodnić swoją niewinność. Aktorka wykonała wiele widowiskowych scen kaskaderskich, w których walczyła i uciekała przed wrogami. Jej bohaterka była twarda i zdeterminowana, aby oczyścić swoje imię. Dzięki roli w Salt Angelina udowodniła, że doskonale odnajduje się w dynamicznych scenach akcji.

Wanted - Dead or Alive - dynamiczna jazda motocyklem

W jednej ze scen filmu Wanted Angelina popisała się niezwykłą jazdą na motocyklu po dachach pędzących samochodów. Aktorka sama wykonała ten kaskaderski popis, nie godząc się na dublerkę. Jej bohaterka musiała uciekać przed wrogami, a scena pościgu była jedną z najbardziej ekscytujących w całym filmie. Widzowie byli pod wrażeniem odwagi i umiejętności Angeliny.

Silne kobiece charaktery

Girl, Interrupted - zmagania z zaburzeniami

W dramacie Girl, Interrupted Angelina zagrała pacjentkę zakładu psychiatrycznego cierpiącą na zaburzenia osobowości. Jej bohaterka była buntownicza, nieobliczalna, ale też krucha i wrażliwa. Aktorka w przejmujący sposób ukazała złożoną psychikę swojej postaci i jej próby stawienia czoła chorobie. Kreacja przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Changeling - determinacja matki

W filmie opartym na prawdziwych wydarzeniach z lat 20. Angelina wcieliła się w matkę, której syn został porwany. Jej bohaterka wykazała się niezwykłą determinacją i odwagą, aby odnaleźć dziecko i zdemaskować korupcję w policji. Aktorka subtelnie ukazała rozpacz, cierpienie, ale i siłę kobiety gotowej na wszystko by odzyskać syna.

Maleficent - mroczna czarownica

W baśniowej superprodukcji Disneya Angelina zagrała tytułową czarny charakter - mroczną czarownicę Maleficent. Jej kreacja była hipnotyzująca - aktorka z gracją i grozą wcieliła się w postać, która zdawała się uosabiać samą ciemność. Jednak Angelina zręcznie pokazała też drugie oblicze Maleficent - skrzywdzonej i oszukanej kobiety pragnącej zemsty. Te dwa oblicza uczyniły tę postać niezwykle złożoną i fascynującą.

Wojna i konflikty zbrojne

Taksydermia - reporterka na wojnie

W swoim reżyserskim debiucie Angelina wcieliła się w postać amerykańskiej reporterki podczas wojny w byłej Jugosławii. Jej bohaterka musiała zmierzyć się z okrucieństwem i absurdem konfliktu zbrojnego. Aktorka doskonale oddała traumę i wstrząs, jakiego doświadcza człowiek obserwujący wojnę z bliska. Film pokazywał też odwagę i determinację dziennikarki, by pokazać prawdę o tym, co dzieje się na wojnie.

Królestwo niebieskie - trudy wypraw krzyżowych

W epickim dramacie historycznym Ridleya Scotta Angelina grała matkę, która wyrusza do Ziemi Świętej podczas wypraw krzyżowych, by odnaleźć swojego syna. Aktorka w przekonujący sposób sportretowała kobietę, która musi zmierzyć się z trudami długiej podróży, przemocą i okrucieństwem wojny. Jej kreacja doskonale oddawała determinację bohaterki, by chronić syna za wszelką cenę.

In the Land of Blood and Honey - okrucieństwo wojny

W swoim reżyserskim debiucie fabularnym Angelina poruszyła temat okrucieństwa wojny domowej w Bośni. Film opowiadał o miłości Serbki i Boszniaka rozgrywającej się na tle konfliktu. Aktorka jako reżyserka bezkompromisowo pokazała grozę wojny i jej wpływ na ludzkie życie. Dzięki temu film stał się mocnym oskarżeniem przemocy i nienawiści.

Nagradzane role dramatyczne

Kobiety w akcji - najlepsze role Angeliny Jolie

Przerwana lekcja muzyki - oscarowa kreacja

Jedną z największych ról w karierze Angeliny była ta w dramacie Przerwana lekcja muzyki. Aktorka wcieliła się w pacjentkę szpitala psychiatrycznego cierpiącą na schizofrenię. Jej kreacja była przejmująca - ukazywała zarówno chorobę psychiczną, jak i wrażliwość bohaterki. Ta rola przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Gia - modelka zmagająca się z nałogiem

W biograficznym dramacie o modelce Gii Carangi Angelina wcieliła się w tytułową bohaterkę zmagającą się z uzależnieniem od narkotyków. Aktorka w przekonujący sposób sportretowała świat mody lat 80. i destrukcyjny wpływ sławy na młodą dziewczynę. Jej kreacja była pełna emocji i dała jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki.

Wyznania gejszy - Japonia okresu Meiji

W ekranizacji popularnej powieści Wyznania gejszy Angelina wcieliła się w tytułową bohaterkę - młodą dziewczynę wyszkoloną na gejszę w Japonii epoki Meiji. Aktorka świetnie oddała piękno i smutek tej postaci, jej lojalność i determinację. Dzięki tej roli mogła też zaprezentować swoje umiejętności taneczne i zmysłowość na ekranie.

Relacje rodzinne i miłosne

Przeczucie - więzi macierzyńskie

W thrillerze Przeczucie Angelina zagrała matkę, która robi wszystko, by uratować swoje porwane dziecko. Jej rozpaczliwa walka o odzyskanie syna poruszyła miliony matek na całym świecie. Aktorka w przekonujący i poruszający sposób sportretowała więź łączącą matkę i dziecko.

Miasto gniewu - skomplikowana rodzina

W niezależnym dramacie rodzinnym Angelina wcieliła się w zapracowaną prawniczkę próbującą odbudować relacje z ojcem. Na planie partnerował jej ojciec aktorki Jon Voight. Ich wspólne sceny oddawały złożoność rodzinnych więzów i trud pojednania po latach. Kreacje obojga aktorów zostały uznane za jedne z najlepszych w ich karierze.

By the Sea - kryzys małżeński

W reżyserowanym przez siebie dramacie Angelina wystąpiła u boku męża Brada Pitta, grając parę przeżywającą kryzys małżeński. Ich wspólne sceny pełne były napięcia, smutku i melancholii. Aktorka w subtelny sposób pokazała złożoność długoletniego związku i tęsknotę obojga małżonków za bliskością.

Anielina Jolie w roli reżyserki

W krainie krwi i miodu - debiut reżyserski

Debiut reżyserski Angeliny Jolie Taksydermia opowiadał o koszmarze wojny w byłej Jugosławii. Reżyserka bezkompromisowo i odważnie pokazała okrucieństwo konfliktu zbrojnego i jego dewastujący wpływ na ludzi. Film był mocnym oskarżeniem przemocy wojennej. Pokazał też, że Jolie nie boi się poruszać ważnych, choć trudnych tematów.

Niezłomna - kampania noblistki

Kolejny wyreżyserowany przez Angelinę Jolie film Niezłomna opowiadał o walce noblistki z Kambodży o sprawiedliwość dla ofiar reżimu Czerwonych Khmerów. Reżyserka z wielką wrażliwością pokazała traumę narodu, który przeżył ludobójstwo. Film poruszał ważny temat pamięci historycznej i zadośćuczynienia za zbrodnie przeszłości.

First They Killed My Father - Kambodża czasów Khmerów

Najnowszy film Angeliny Jolie First They Killed My Father to wstrząsająca opowieść o losach dziewczynki podczas rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży. Reżyserka pokazała tragedię kambodżańskiego ludobójstwa z perspektywy dziecka. Dzięki emocjonalnej historii bohaterki widzowie mogli lepiej zrozumieć horror tamtych wydarzeń i ich wpływ na kolejne pokolenia.

Podsumowanie

Kariera Angeliny Jolie pokazuje, jak bardzo utalentowana i wszechstronna jest ta aktorka. Potrafi wiarygodnie wcielić się zarówno w kobiety działające w ekstremalnych warunkach, jak i te prowadzące zwyczajne życie, zmagające się z wewnętrznymi demonami. Ma niezwykły talent do pokazywania ludzkich emocji i motywacji nawet najbardziej złożonych postaci. Jej filmy poruszają ważne społeczne kwestie i pozostają w pamięci na długo. Angelina Jolie udowodniła też swój talent reżyserski, opowiadając o trudnych historycznych wydarzeniach. Jej wszechstronność, charyzma i zaangażowanie sprawiają, że jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina.

Najczęściej zadawane pytania

Do najbardziej pamiętnych ról Angeliny Jolie należą m.in. Lara Croft w Tomb Raider, tytułowa Salt, Christine w Przerwanej lekcji muzyki (za którą zdobyła Oscara), czy też tytułowa Maleficent.

Angelina Jolie wyreżyserowała m.in. filmy Taksydermia, W krainie krwi i miodu, Niezłomna oraz First They Killed My Father.

Filmy z Angeliną Jolie można obejrzeć na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Disney Plus. Część z nich jest też dostępna na DVD i Bluray.

Angelina Jolie ma na koncie m.in. Oscara, 3 Złote Globy i 2 nagrody SAG. Otrzymała też nagrodę Honorową Cezara za całokształt twórczości.

Angelina Jolie jest zaangażowana m.in. w walkę o prawa uchodźców, kobiet i dzieci na całym świecie. Współpracuje z UNHCR i innymi organizacjami humanitarnymi. Za swoją działalność otrzymała tytuł Specjalnej Wysłanniczki UNHCR.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Latem obłędnie modna i stylowa spódniczka tenisowa nie tylko na korcie
  3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  4. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  5. Blake lively zdjęcie laktatorem matkość obowiązki koniec przerw
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska

Jestem pasjonatką różnorodnych form rozrywki i zawsze chciałam dzielić się swoją miłością do kina, telewizji i wszelkich atrakcji, które kształtują naszą kulturę rozrywkową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły