Press "Enter" to skip to content

Czym jest onkologia precyzyjna i do czego służy profilowanie genomowe nowotworów?

Wprawdzie jednego leku na raka nadal nie mamy, ale za to nauka dostarcza nam dziesiątek spersonalizowanych terapii, dzięki którym możemy walczyć z tą chorobą z coraz większą skutecznością. Czym jest onkologia precyzyjna? Na czym polega i do czego służy profilowanie genomowe nowotworów?

Odpowiedzi na te pytania udzieliła Kasia Gandor w swoim filmiku p.t. „Mamy mnóstwo sposobów, by leczyć raka. Mimo to walczymy z nim na oślep, choć wcale nie musimy”.

Na stronie http://www.foundationone.pl/program-wsparcia.html znajdujemy informację o Programie Wsparcia Pacjentów:

Program finansowego Wsparcia Pacjentów jest przeznaczony dla chorych, których lekarz przesłał do Roche Polska Formularz Zamówienia na badanie FoundationOne® CDx lub FoundationOne Liquid lub FoundationOne® Heme. (…) Program jest ograniczony czasowo i trwa przez 3 lata czyli w okresie od 02.01.2019 do 31.12.2021.

Na stronie http://www.foundationone.pl/faq.html znajdujemy dodatkowe informacje o procesie przeprowadzania testu FoundationOne® CDx:

  • Lekarz prowadzący zamawia Pani/Panu usługę FoundationOne® CDx.
  • Może Pani/Pan zostać poproszony przez lekarza o wypożyczenie bloczka parafinowego z Zakładu Histopatologii, w którym wcześniej wykonywano badanie histopatologiczne.
  • Foundation Medicine® otrzymuje próbkę Pani/Pana nowotworu.
  • Z próbki zostanie wyizolowane DNA.
  • Foundation Medicine® sporządzi kompleksowy profil molekularny nowotworu.
  • Foundation Medicine® przeanalizuje dane i porówna zmiany genomowe związane z powstaniem i rozwojem raka z możliwymi, jak najlepiej udokumentowanymi terapiami celowanymi i badaniami klinicznymi.
  • Państwa lekarz prowadzący otrzyma raport z badania i omówi z Państwem wyniki.
  • Jedynie lekarz w porozumieniu z Państwem może podjąć decyzję co do dalszego postępowania terapeutycznego.

Inną stroną, ściśle powiązaną z http://www.foundationone.pl jest https://www.foundationmedicine.pl/ – można tam uzyskać dodatkowe informacje, np. zobaczyć przykładowy raport FoundationOne®.Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial