Wzruszające zdjęcia ślubne polskich par jednopłciowych z najpiękniejszego dnia życia

Wzruszające zdjęcia ślubne polskich par jednopłciowych z najpiękniejszego dnia życia
Autor Fabian Adamski
Fabian Adamski14.02.2024 | 5 min.

Śluby par jednopłciowych w Polsce wciąż pozostają nieuregulowane prawnie, jednak coraz więcej osób domaga się zmian. Niektórzy decydują się na symboliczną ceremonię, inni czekają na możliwość zawarcia formalnego związku. Fotografka Pamela Porwen postanowiła uwiecznić tę tęsknotę za normalnością i zorganizowała sesję ślubną dla par jednopłciowych. Zdjęcia pokazują ich autentyczne emocje, radość i nadzieję. To poruszające świadectwo walki o prawo do sformalizowania swojego związku w kraju, w którym wciąż spotykają się z brakiem akceptacji.

Śluby par jednopłciowych w Polsce

W Polsce śluby par jednopłciowych wciąż nie są uregulowane prawnie. Jednak coraz więcej osób LGBT domaga się możliwości zawarcia formalnego związku małżeńskiego. Wielu z nich decyduje się na symboliczną ceremonię za granicą, inni czekają na zmiany legislacyjne w kraju.

Niektórzy artyści postanowili zamanifestować swoje poparcie dla postulatów środowisk LGBT. Jedną z nich jest fotografka Pamela Porwen, która zorganizowała sesję zdjęciową par jednopłciowych w scenerii przypominającej urząd stanu cywilnego.

Sesja w studiu zamiast legalnego ślubu

Pomysł na sesję pojawił się jesienią 2023 roku, w reakcji na frustrację brakiem możliwości zawarcia związku małżeńskiego przez pary jednopłciowe. Pamela Porwen postanowiła "zaczarować rzeczywistość" i zorganizować symboliczną ceremonię ślubną czterem parom jednopłciowym.

Urząd stanu cywilnego nie wyraził zgody na przeprowadzenie sesji w swoich wnętrzach, więc fotografka zaaranżowała odpowiednią scenerię w studiu - białą ścianę z godłem państwowym oraz stół, przy którym pary mogły wymienić się obrączkami i złożyć podpisy, imitując akt małżeństwa.

Symbole formalizacji związku w sesji fotograficznej

Uczestnicy sesji przybyli ubrani odświętnie - panowie w garniturach, panie w białych sukniach ślubnych. Przed obiektywem wypowiadali sakramentalne "tak" i wymieniali się obrączkami - symbolami ich związku. Te gesty miały oddać ich pragnienie sformalizowania relacji oraz domagać się takiej możliwości w polskim prawodawstwie.

Ślub to nie tylko piękny dzień. Dla wielu osób oznacza konkretne prawa, których nie zastąpią pełnomocnictwa notarialne - mówi Pamela Porwen.

Uwiecznione na zdjęciach pary czekają na możliwość zawarcia prawnie uznawanego związku małżeńskiego w Polsce. Jedna para zdecydowała się na ślub za granicą, co obecnie jest jedynym sposobem na sformalizowanie relacji z mocą prawną.

Pary uczestniczące w sesji

W sesji fotograficznej wzięły udział 4 pary jednopłciowe:

  • dziennikarz Michał Cessanis i polityk Paweł Rabiej
  • modelki Julia Sobczyńska i Judyta Mliczek
  • dziennikarki TVN24 Marta Warchoł i Iwona Widomska
  • aktywiści Miłosz Przepiórkowski i Mateusz Urban

Czytaj więcej: Drewniane regały do spiżarni - jak wybrać i zorganizować przestrzeń?

Prawa osób LGBT w Polsce - walka o równość małżeńską

Środowiska osób nieheteronormatywnych od lat domagają się w Polsce możliwości zawierania związków partnerskich i małżeńskich. Jednak polskie prawo wciąż nie daje parom jednopłciowym takich możliwości.

Małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą uznawane w Polsce wyłącznie jako związki partnerskie
Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe niemożliwa

Sytuacja prawna osób nieheteronormatywnych budzi frustrację i poczucie wykluczenia. Stąd liczne inicjatywy mające zamanifestować dążenie tych środowisk do uzyskania pełni praw obywatelskich, w tym prawa do zawierania małżeństw.

Nadzieja na zmiany

Po zwycięstwie opozycji w wyborach parlamentarnych jesienią 2023 roku pojawiła się nadzieja na liberalizację prawa dotyczącego związków osób tej samej płci. Zapowiedziano prace nad ustawą o związkach partnerskich od 2024 roku. Jednak środowiska LGBT domagają się pełnej równości małżeńskiej.

Fotografia zaangażowana społecznie - projekt Pameli Porwen

Wzruszające zdjęcia ślubne polskich par jednopłciowych z najpiękniejszego dnia życia

Sesja ślubna par jednopłciowych to kolejny projekt fotografki Pameli Porwen łączący sztukę z zaangażowaniem społecznym. W swoich pracach chce przełamywać stereotypy i zmieniać myślenie na temat mniejszości.

Wcześniej autorka portretowała pary jednopłciowe na tle miejskim, symbolizując "miłość przeciw nienawiści". Pokazywała także wizerunek kobiet LGBTQ+, przełamując obiegowe wyobrażenia o ich wyglądzie.

Zdjęcia ślubne par jednopłciowych wpisują się w nurt fotografii zaangażowanej społecznie. Mają na celu zamanifestowanie poparcia dla walki o równouprawnienie osób LGBT i pokazanie autentycznych emocji tych, którzy chcą usankcjonować swoje związki małżeńskie.

Sesja dobitnie ukazuje, że miłość nie zna podziałów na orientację czy płeć. Emocje i pragnienia bohaterów sesji są takie same, jak osób hetero. Pragną móc formalnie potwierdzić swoje uczucie w aktach stanu cywilnego. Wyrażają też gotowość do podjęcia obowiązków wynikających z małżeństwa, takich jak wzajemne wspieranie się czy wychowywanie dzieci.

Fotografie ze studia fotograficznego przepełnione są radością i nadzieją par na lepszą przyszłość, w której ich związki będą akceptowane i szanowane. Pokazują one normalność uczuć łączących te osoby, bez względu na ich orientację. Tym samym przesłanie Pameli Porwen brzmi: kochajcie się, szanujcie i akceptujcie nawzajem bez osądzania.

Podsumowanie

Sesja fotograficzna zorganizowana przez Pamelę Porwen ukazuje pragnienie par jednopłciowych do sformalizowania swoich związków. Zdjęcia ślubne tych par pokazują autentyczność ich uczuć i dążenie do uzyskania prawa do małżeństw osób tej samej płci. Jest to poruszające świadectwo walki środowisk LGBT o możliwość zawierania związków małżeńskich z mocą prawną w Polsce.

Zdjęcia ślubne par jednopłciowych mają silny wydźwięk społeczny i stanowią kolejny projekt fotografii zaangażowanej. Przełamują stereotypy i pokazują, że miłość ponad podziały jest możliwa. To mocny głos w walce o równouprawnienie osób nieheteronormatywnych w naszym kraju.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  3. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  4. Co znaczy być z kimś w chorobie: subtelna sztuka wspierania i opieki
  5. Kobiety w akcji - najlepsze role Angeliny Jolie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Fabian Adamski
Fabian Adamski

Witaj w królestwie kinematografii i telewizji, gdzie fabuła splata się z emocjami. Na tym blogu dzielę się analizami filmowymi, serię pasjonujących ciekawostek oraz inspiracjami związanymi z stylem życia. Razem wkroczmy w świat niezapomnianych historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email