Wystawna kolacja z okazji tradycyjnego redyku w Pieninach: Menu i atrakcje

Wystawna kolacja z okazji tradycyjnego redyku w Pieninach: Menu i atrakcje
Autor Fabian Adamski
Fabian Adamski09.02.2024 | 7 min.

Redyk, czyli coroczny przemarsz owiec na górskie pastwiska i z powrotem, to piękna góralska tradycja, która co roku przyciąga rzesze turystów do malowniczych Pienin. Jesienią 2021 roku po raz pierwszy z okazji jesiennego redyku zorganizowano w Szczawnicy Park Resort & Spa wyjątkową, wystawną kolację opartą na regionalnych smakach. Szefowie kuchni przygotowali wyrafinowane dania, które nawiązywały do charakterystycznych smaków Pienin, takich jak oscypek, bundz czy pstrąg. Kolacji tej towarzyszyła szeroka gama starannie dobranych win z całego świata. To była prawdziwa uczta dla podniebienia i zmysłów, idealnie oddająca magiczną, jesienną atmosferę gór.

Redyk jesienny w Szczawnicy

Redyk, czyli coroczny przemarsz owiec na halę i z powrotem, to jedna z najpiękniejszych góralskich tradycji w polskich górach. Co roku przyciąga rzesze turystów do malowniczych Pienin, gdzie można podziwiać ten barwny korowód. W Szczawnicy redyk odbywa się dwa razy w roku - jesienią i wiosną. To właśnie jesienna odsłona tego wydarzenia wydaje się szczególnie wyjątkowa.

Przez miasteczko przemierzają wtedy setki owiec prowadzone przez górali i psy pasterskie. Towarzyszy im muzyka regionalnych kapel oraz barwnie przystrojone wozy i konie. Tworzy się niezwykła, radosna atmosfera święta. Nic dziwnego, że jesienny redyk przyciąga do Szczawnicy mnóstwo turystów i gości pragnących zobaczyć tę piękną tradycję.

Tradycja sięgająca wielu pokoleń

Redyk w Pieninach ma bardzo długą tradycję, sięgającą wielu pokoleń wstecz. Co roku owce są przepędzane z hal, gdzie spędzały lato, z powrotem do zagród na zimę. Wiosną z kolei wyruszają na górskie pastwiska. Te coroczne wędrówki są niezbędne, by zapewnić zwierzętom pożywienie. Jednocześnie stały się ważnym elementem kultury i tożsamości mieszkańców Pienin.

Dla górali redyk to święto i okazja do spotkań, wspólnej zabawy i śpiewów. Towarzyszy mu radosna, rodzinna atmosfera. Tradycja ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i stanowi bardzo ważny element dziedzictwa regionu.

Wystawna kolacja z okazji redyku

W 2021 roku jesiennemu redykowi w Szczawnicy po raz pierwszy towarzyszyła wyjątkowa kolacja oparta na regionalnych smakach. Inicjatywa ta wyszła ze strony luksusowego Szczawnica Park Resort & Spa, usytuowanego w samym sercu Pienin.

Kolacja o nazwie "Smaki redyku" miała na celu uczczenie pięknej tradycji przepędu owiec poprzez regionalne smaki. Szefowie kuchni przygotowali potrawy nawiązujące do charakterystycznych produktów i dań kuchni pienińskiej.

Menu godne święta

Na stołach gości znalazły się wyrafinowane dania łączące tradycyjne składniki z nowoczesnym podejściem do gotowania. Nie zabrakło oscypków, bryndzy, borowików, pstrągów czy jagnięciny. Deser przygotowano z regionalnego bundzu. Całość dopełniła szeroka selekcja win dobranych przez sommeliera.

Uczestnicy byli zachwyceni kolacją, która w pełni oddawała klimat jesieni w górach i hołd dla góralskich tradycji. To była prawdziwa uczta dla podniebienia.

Czytaj więcej: Gdzie zjeść najlepsze pączki w Warszawie? Najlepsze miejsca na słodkie pączki w stolicy.

Jesienna atmosfera i kolacja

Jesień to wyjątkowy czas w Pieninach. Przyroda przybiera złote i czerwone barwy, w górach panuje nostalgiczny nastrój. Nic więc dziwnego, że właśnie jesienna odsłona redyku wydaje się szczególnie magiczna.

Dlatego też kolacja "Smaki redyku" została specjalnie tak skomponowana, by oddać klimat tej wyjątkowej pory roku. Ciepłe dania kuchni regionalnej, aromatyczne zioła i grzyby - to wszystko przenosiło gości w jesienną atmosferę gór.

Niezwykła sceneria Pienin, parada owiec i wspólna biesiada przy smakowitych regionalnych potrawach. Trudno o lepszy sposób na uczczenie pięknej tradycji redyku.

Potrawy kuchni regionalnej

Wystawna kolacja z okazji tradycyjnego redyku w Pieninach: Menu i atrakcje

Kuchnia Pienin słynie z prostych, ale wyjątkowo smacznych potraw opartych na lokalnych składnikach. Nie brakuje w niej oscypków, bryndzy, jagnięciny czy pstrąga - wszystkiego, co kojarzy się z górami. Tradycyjne dania kuchni pienińskiej zostały wykorzystane przez szefów kuchni Szczawnica Park Resort & Spa do przygotowania wykwintnego menu na kolację "Smaki redyku".

Goście mogli skosztować dań łączących klasykę, jak zupa z maślanki i borowików, z nowoczesnym podejściem do gotowania. Nie zabrakło też deseru - wyśmienitego ciasta z owocami leśnymi i miodem. Całość stanowiła prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Najlepsi kucharze i najświeższe składniki

Kluczem do sukcesu było połączenie umiejętności najlepszych kucharzy ze Szczawnicy z wyselekcjonowanymi, najświeższymi składnikami prosto od lokalnych dostawców. Dzięki temu udało się stworzyć wyjątkowe menu,idealnie oddające charakter regionu.

Wino do dań kuchni lokalnej

Oprócz regionalnych potraw, kolacji "Smaki redyku" towarzyszyła również starannie dobrana selekcja win z całego świata. Ich rolą było uzupełnienie smaku dań i stworzenie harmonijnej kompozycji

Sommelier dobierał wina tak, by idealnie komponowały się one z kolejnymi daniami menu. Nie było to łatwe zadanie, gdyż kuchnia regionalna ma wyrazisty, wręcz rustykalny charakter. Konieczne było wyselekcjonowanie win o odpowiedniej strukturze i aromacie.

Ostatecznie udało się stworzyć znakomite połączenia wina i jedzenia. Lekkie białe wino pasowało do przystawek, wytrawne czerwone podkreślało smak jagnięciny, a słodkie musujące doskonale komponowało się z deserem. Goście byli pod wrażeniem doboru win, które wzbogaciły doznania smakowe podczas kolacji.

Danie Wino
Przystawki z bryndzą i kurkami Lekkie, białe wino
Zupa z borowików i maślanki Wytrawne białe wino
Danie główne z jagnięciny Rubinowe czerwone wino
Deser z bundzu i owoców leśnych Słodkie musujące wino

Staranny dobór win do regionalnego menu był kluczowy, aby stworzyć kompletną ucztę dla podniebienia. Kolacja "Smaki redyku" udowodniła, że kuchnia lokalna i wytrawne wino tworzą doskonałe połączenie.

Podsumowanie

Redyk, czyli coroczny przemarsz owiec w górach, to piękna tradycja kultywowana od wielu pokoleń w malowniczych Pieninach. Szczególnie uroczysta atmosfera panuje podczas jesiennego redyku, gdy setki owiec schodzą z hal na zimę. W 2021 roku po raz pierwszy z tej okazji zorganizowano wyjątkową kolację w Szczawnicy, nawiązującą do regionalnych smaków.

Na stołach gości znalazły się wykwintne dania przygotowane przez najlepszych kucharzy. Nie zabrakło oscypków, bryndzy, grzybów i jagnięciny - produktów kojarzących się z Pieninami. Do dań podawano starannie dobrane wino, co stworzyło harmonijną kompozycję smaków. Całość oddawała jesienną atmosferę gór i hołd dla tradycji redyku.

Kolacja pokazała, że kuchnia regionalna w nowoczesnej odsłonie może dostarczyć niezapomnianych wrażeń smakowych. Produkty lokalne w rękach utalentowanych kucharzy zamieniły się w prawdziwą ucztę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Jesienny redyk w Pieninach to wydarzenie warte obejrzenia na własne oczy. A jeśli dodatkowo uda się skosztować regionalnych specjałów, będzie to niezapomniane przeżycie łączące tradycję, folklor i kulinaria.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Nieoczekiwany sekret wypoczynku Tremonti - poznaj jego styl życia
  3. Wizjonerzy kina - najbardziej awangardowi twórcy filmowi
  4. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  5. Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024: Przewodnik dla kinomanów
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Adamski
Fabian Adamski

Witaj w królestwie kinematografii i telewizji, gdzie fabuła splata się z emocjami. Na tym blogu dzielę się analizami filmowymi, serię pasjonujących ciekawostek oraz inspiracjami związanymi z stylem życia. Razem wkroczmy w świat niezapomnianych historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły