Tom Hanks to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina. Jego niezwykła charakterystyczna charyzma, pociągający uśmiech i fenomenalny talent aktorski sprawiły, że widzowie na całym świecie pokochali tego wyjątkowego artystę. Droga Toma Hanksa do aktorskiej sławy i uznania krytyków wcale nie była łatwa. W swojej bogatej filmografii ma on zarówno role komediowe, jak i dramatyczne, które na zawsze zapisały się w historii X Muzy. Jego młodzieńcze kreacje, od sitcomu „Bosom Buddies”, przez przełomową komedię „Big”, aż po legendarnego „Forresta Gumpa” pokazują niezwykły talent i wszechstronność młodego aktora.
Wczesne role komediowe Toma Hanksa
Kariera filmowa Toma Hanksa rozpoczęła się na początku lat 80. XX wieku od epizodycznych ról w serialach telewizyjnych takich jak „Taxi” czy „Happy Days”. Pierwszą główną rolę otrzymał w sitcomie „Bosom Buddies”, gdzie partnerował mu Peter Scolari. Serial opowiadał o dwóch mężczyznach, którzy dla taniego mieszkania przebierali się za kobiety. Młody Hanks pokazał tu swoje zdolności komediowe. Następnie zagrał w kilku komediach kinowych, między innymi „Bachelor Party” i „The Money Pit”. Choć filmy te nie odniosły spektakularnego sukcesu, to umocniły pozycję Hanksa jako wschodzącej gwiazdy komedii.
Przełomowa rola w filmie "Big"
Nominacja do Oscara za rolę dorosłego uwięzionego w ciele dziecka
Przełomem okazała się kreacja w filmie „Big” z 1988 roku. Hanks zagrał w nim nastolatka, który pewnego dnia budzi się w ciele dorosłego mężczyzny. Aktor musiał znakomicie oddać dziecięcą naiwność i poczucie humoru tkwiące w ciele dojrzałego mężczyzny. Kreacja ta przyniosła mu pierwszą nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.
Udowodnił swoje aktorskie możliwości w roli komediowej
Rola w „Big” udowodniła, że Hanks nie jest jedynie aktorem komediowym. Pokazał swoją niezwykłą charyzmę i zdolność do kreowania wielowymiarowych postaci. Zupełnie przekonująco oddał dziecięcą niewinność, radość i poczucie humoru.
Film odniósł sukces kasowy i artystyczny
„Big” zebrał bardzo dobre recenzje i odniósł sukces komercyjny, zarabiając na całym świecie ponad 151 milionów dolarów. Ugruntował pozycję Hanksa jako jednego z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów w Hollywood.
Kolejne role dramatyczne i komediodramaty
"Joanna po godzinach" - obraz o dorastaniu i miłości
Po sukcesie „Big” Hanks zaczął otrzymywać coraz poważniejsze role dramatyczne. W 1990 roku zagrał u boku Meg Ryan w komediodramacie „Joanna po godzinach”. Wcielił się w postać mężczyzny zakochanego w koleżance z pracy. Film opowiadał o dorastaniu, poszukiwaniu siebie i miłości. Kreacje Hanksa i Ryan oraz chemia między nimi na ekranie zostały uznane za ogromne atuty produkcji.
"Liga swoich" - historia o pasji do baseballa
Rok później Hanks pojawił się w ciepłym i pełnym humoru dramacie „Liga swoich”. Zagrał w nim trenera bejsbolowej drużyny złożonej z kobiet. Film opowiadał o walce o marzenia, pasji do sportu i równouprawnieniu. Hanks stworzył kolejną charyzmatyczną i pozytywną postać, którą polubili widzowie.
"Forrest Gump" - najważniejsza rola w karierze
Jednak najważniejszą rolą dramatyczną w tym okresie był tytułowy Forrest Gump w oscarowym filmie Roberta Zemeckisa z 1994 roku. Kreacja prostego mężczyzny o wielkim sercu, który przypadkiem znajduje się w centrum najważniejszych wydarzeń XX wieku, przeszła do historii kina.
Sukces i nagrody za rolę Forresta Gumpa
Zdobył Oscara za główną rolę męską
Za rolę Forresta Gumpa Tom Hanks otrzymał wiele nagród, w tym upragnionego Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W swoim przemówieniu podziękował rodzicom za wychowanie go w przekonaniu, że trzeba kochać ludzi takimi, jakimi są.
Film zebrał pozytywne recenzje i 6 Oscarów
„Forrest Gump” odniósł ogromy sukces artystyczny i komercyjny, zarabiając 677 milionów dolarów. Obraz Zemeckisa zebrał entuzjastyczne recenzje i zdobył aż 6 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Po latach uznawany jest za jeden z najlepszych filmów w historii kina.
Rola na zawsze wpisana do historii kina
Kreacja Forresta Gumpa na trwałe wpisała się do kanonu najwybitniejszych ról w historii kina. Prostota i niewinność tej postaci oraz jej udział w najważniejszych wydarzeniach XX wieku stanowią do dziś przedmiot analiz krytyków i badaczy.
Późniejsze role dramatyczne Toma Hanksa
"Philadelphia" - poruszający dramat o AIDS
Po sukcesie „Forresta Gumpa” Hanks nadal wybierał ambitne role dramatyczne. W 1993 roku zagrał homoseksualnego prawnika chorego na AIDS w poruszającym dramacie „Philadelphia”. Kreacja przyniosła mu drugiego Oscara. Reżyser filmu Jonathan Demme podkreślał, że nikt inny nie mógłby tak wiarygodnie i przejmująco zagrać tej roli.
"Szeregowiec Ryan" - oscarowa rola w filmie wojennym
Kolejnym ważnym filmem z udziałem Hanksa był „Szeregowiec Ryan” Stevena Spielberga z 1998 roku. Aktor wcielił się w kapitana Millera, dowódcę misji odbicia z pola bitwy szeregowego Jamesa Ryana. Realistyczne i mroczne przedstawienie II wojny światowej oraz kunszt aktorski przyniosły filmowi 5 Oscarów.
"Cast Away: Poza światem" - kolejny wielki hit z Hanksem
W 2000 roku Hanks ponownie zagrał u boku Zemeckisa w przeboju „Cast Away: Poza światem”. Tym razem wcielił się w rozbitka na bezludnej wyspie. Reżyser i aktor stworzyli inspirującą opowieść o walce o przetrwanie i tęsknocie za drugim człowiekiem. Hanks zachwycił krytykę grą aktorską i metamorfozą fizyczną.
Podsumowanie kariery młodego Toma Hanksa
Od komedii do poważnych ról dramatycznych
Kariera Toma Hanksa pokazuje ewolucję aktora od ról komediowych do głębokich, wymagających kreacji dramatycznych. Jego talent pozwolił mu na równie wiarygodne wcielanie się zarówno w bohaterów wzruszających, jak i zabawnych.
Dwukrotny zdobywca Oscara przed 40. rokiem życia
Hanks dwukrotnie zdobył Oscara dla najlepszego aktora przed ukończeniem 40. roku życia, za role w filmach „Forrest Gump” i „Philadelphia”. Jest jednym z niewielu artystów wyróżnionych w ten sposób przez Akademię Filmową.
Jeden z największych aktorów swojego pokolenia
Dzięki niezwykłemu talentowi, charyzmie i pracowitości Hanks zyskał miano jednego z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia. Kreacje z wczesnego okresu jego kariery, zwłaszcza Forrest Gump, na zawsze pozostaną w panteonie historii kina.
Podsumowanie
Kariera Toma Hanksa pokazuje, jak prawdziwy talent i ciężka praca pozwalają aktorowi na spektakularny rozwój. Od sitcomów po filmy, które zmieniły kino - droga Hanksa do sławy i uznania była wyjątkowa. Kreacje takie jak Forrest Gump zapewniły mu nieśmiertelność w historii X Muzy. Hanks już jako młody aktor udowodnił, że potrafi bawić, wzruszać i skłaniać do refleksji. Dzięki niemu kino stało się bogatsze o wyjątkowe, pełne ciepła i humanizmu historie.