Nadchodzące książki wartych uwagi 2024 roku: co czytać w nowym roku?

Nadchodzące książki wartych uwagi 2024 roku: co czytać w nowym roku?
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska15.02.2024 | 4 min.

Nowości wydawnicze 2024 roku zapowiadają się wyjątkowo obiecująco. Czekają na nas znakomite powieści uznanych autorów, wzruszające biografie niezwykłych kobiet oraz pasjonujące reportaże. W artykule polecam kilka tytułów, które już teraz warto zapisać sobie na listę lektur na nadchodzący rok. Znajdziecie tam m.in. nowe książki Zadie Smith, J.M. Coetzeego, Jona Fossego, a także niezwykle interesujące pozycje nominowane do nagród literackich. Gorąco zachęcam do lektury i już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła przeczytać te fascynujące nowości wydawnicze.

Nowości wydawnicze 2024 roku

Rok 2024 zapowiada się niezwykle interesująco dla miłośników literatury. Wydawnictwa przygotowały bogatą ofertę nowości wydawniczych, wśród których znajdziemy zarówno kontynuacje lub nowe tomiki ulubionych autorek i autorów, jak i debiuty obiecujących twórców. Na uwagę zasługują zwłaszcza książki 2024 pisarzy nagradzanych prestiżowymi laurami, takich jak Zadie Smith, J.M. Coetzee czy Jon Fosse.

W niniejszym artykule przedstawiam subiektywny wybór najlepszych książek, które moim zdaniem warto poczytać w 2024 roku. Wśród rekomendowanych pozycji znajdziecie zarówno literaturę piękną, jak i literaturę faktu. Mam nadzieję, że ten przegląd zainspiruje Was do sięgnięcia po niektóre z wymienionych tytułów i wzbogacenia swojej listy lektur na 2024.

Literatura piękna

Wśród nowości literatury pięknej na 2024 rok zdecydowanie wyróżniają się dwie pozycje. Pierwszą z nich jest wyczekiwana od lat nowa powieść Zadie Smith zatytułowana „Oszustwo”. To pierwsza historyczna powieść brytyjskiej autorki, której akcja rozgrywa się w multikulturowym Londynie lat 60. XIX wieku.

Kolejną wartą uwagi nowością jest „Polak” południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzeego. Akcja tej zaskakującej powieści osadzona jest w Katalonii, a jej głównymi bohaterami jest polski pianista oraz katalońska arystokratka.

Literatura faktu

Jeśli chodzi o literaturę faktu, gorąco polecam dwie pozycje wydawnictwa Czarne. Pierwszą z nich jest książka „Zmącony obraz” Roberta Whitakera, analizująca wpływ leków psychotropowych na epidemię chorób psychicznych w Ameryce. Drugą godną uwagi nowością jest reportaż Beaty Chomątowskiej „Miasto dzieci świata” o historii Rabki-Zdroju.

Najgłośniejsze powieści 2024 roku

Nie mam wątpliwości, że najwięcej uwagi w 2024 roku przyciągną dwie powieści – „Oszustwo” Zadie Smith oraz „Polak” J.M. Coetzeego. Obydwie książki zapowiadają się niezwykle interesująco i poruszają ważkie problemy współczesnego świata.

„Oszustwo” to historia próby przejęcia arystokratycznego majątku i tytułu przez oszusta podającego się za zmarłego arystokratę. Powieść porusza kwestie rasizmu i nierówności społecznych

Z kolei „Polak” Coetzeego opowiada o miłosnym zauroczeniu polskiego pianisty katalońską arystokratką. Choć fabuła brzmi bajkowo, to powieść zawiera cały wachlarz aluzji do aktualnych napięć politycznych i problemów uchodźców.

Czytaj więcej: Michał korkosz: radość w jedzeniu i gotowaniu

Książki nominowane i nagrodzone w 2024 roku

W 2024 roku na polski rynek wejdzie wiele przekładów nagrodzonych i nominowanych do najważniejszych nagród literackich pozycji. Wśród nich szczególnie wyróżniają się:

  • „Kolonia” Audrey Magee – nominowana do Nagrody Bookera i Orwell Prize
  • „By the Sea” Abdulrazaka Gurnaha – książka noblisty
  • „Prophet Song” Paula Lyncha – zdobywca Nagrody Bookera 2023

Ponadto w przekładzie ukaże się „The Bee Sting” Paula Muraya – powieść uznana przez wiele prestiżowych pism (m.in. „The New York Times”, „The Guardian”) za jedną z 10 najlepszych książek 2023 roku.

Tytuł Autor Nagroda
Kolonia Audrey Magee Nominacja do Bookera i Orwell Prize
Prophet Song Paul Lynch Booker 2023

Mam nadzieję, że choć kilka z prezentowanych nowości wydawniczych na 2024 rok zainspiruje Państwa do sięgnięcia po nie i wzbogacenia domowej biblioteczki. Życzę miłej lektury wybranych pozycji!

Podsumowanie

Nadchodzące książki wartych uwagi 2024 roku: co czytać w nowym roku?

W niniejszym artykule przedstawiono subiektywny wybór najciekawszych nowości wydawniczych na 2024 rok. Są wśród nich zarówno wyczekiwane premiery książek uznanych autorek i autorów, jak i obiecujące debiuty. Gorąco polecam zwłaszcza nowe powieści Zadie Smith i J.M. Coetzeego, które z pewnością znajdą się wśród najlepszych książek przyszłego roku. Nie zabrakło również rekomendacji wartych uwagi pozycji z literatury faktu.

Mam nadzieję, że prezentacja najciekawszych lektur na 2024 rok zainspiruje Państwa do wzbogacenia swojej listy książek do przeczytania. Gorąco zachęcam do śledzenia nowości wydawniczych i odkrywania fascynujących historii opowiedzianych na kartach książek 2024 roku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  3. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  4. Co znaczy być z kimś w chorobie: subtelna sztuka wspierania i opieki
  5. Kobiety w akcji - najlepsze role Angeliny Jolie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska

Jestem pasjonatką sztuki filmowej i serialowej, zafascynowaną każdym kadrem, który mówi swoją historię. Na tym blogu odkryjesz recenzje, ukryte smaczki fabularne oraz kulisy produkcji. Zapraszam na podróż przez ekranowe światy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły