Dlaczego kobiety zapominają o przyjaciółkach po wejściu w związek? To częste zjawisko, które dotyka wiele z nas. Nowy partner zaczyna wypełniać cały nasz świat - myśli, czas, zainteresowania. W efekcie na przyjaciółki zostaje coraz mniej miejsca, aż w końcu zanika kontakt. Jednak ta sytuacja nie musi oznaczać utraty przyjaźni. Często po pewnym czasie, gdy pojawiają się problemy w związku, przyjaciółki wracają do łask. Jak temu zapobiec i nie dopuścić do nadszarpnięcia więzi? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Nowy partner jako centrum świata
Kiedy kobieta wpada w zauroczenie i zaczyna budować nowy związek, cały jej świat zaczyna kręcić się wokół partnera. On staje się centrum wszechświata, wypełniając myśli i czas. Trudno wtedy skupić uwagę na czymkolwiek innym.
Nowo zakochana analizuje każdą wiadomość i gest ze strony ukochanego, szukając potwierdzenia jego uczuć. Spędza z nim każdą wolną chwilę, przejmując jego zainteresowania i znajomych. Jej głowę wypełniają fantazje o wspólnej przyszłości i dzieciach.
Ten stan euforii i zauroczenia powoduje, że na dalszy plan schodzą wszystkie inne relacje, w tym przyjaźnie, które do tej pory były bliskie sercu. Nie oznacza to jednak, że zostały zapomniane. Po prostu na pierwszym miejscu stoi teraz nowy wybrany serca.
Przesuniecie priorytetów
Nie jest niczym złym, że budując relację damsko-męską, kobieta przesuwa na dalszy plan kontakty przyjacielskie. Jest to naturalny proces ustalania hierarchii potrzeb i koncentrowania energii na związku.
Z czasem, gdy euforia nieco opadnie, a związek nabierze rutyny, kobieta znów zaczyna dostrzegać inne sfery życia i ludzi wokół siebie. Wtedy relacje przyjacielskie mogą wrócić do łask.
Jak wypełnia ona cały czas i myśli
Początkowy okres zakochania cechuje się ogromnym poziomem oxytocyny, hormonu miłości. Powoduje on uzależnienie od obiektu uczuć, skupienie całej uwagi na nim kosztem innych aktywności czy relacji.
Kobieta zakochana traci dystans i zaczyna idealizować partnera, przypisywać mu same pozytywne cechy. Widzi go przez różowe okulary, niczym księcia z bajki.
Nie ma wtedy miejsca na przyjaciółki, bo cały świat skupia się na nowo poznanym mężczyźnie.
Spędza z nim każdą wolną chwilę, często rezygnując z dotychczasowych planów czy hobby. Odwołuje spotkania, by znaleźć czas dla partnera. Żyje w bańce szczęścia i nie dopuszcza myśli, że cokolwiek mogłoby ją przekłuć.
Nieświadome zaniedbywanie
Z perspektywy przyjaciółki może to wyglądać jak celowe zaniedbywanie relacji, ale w rzeczywistości kobieta po prostu traci świadomość wszystkiego poza związkiem. Jest na niego aż tak skupiona, że nie zauważa potrzeb innych osób.
Nie robi tego specjalnie ani nie przestaje lubić przyjaciół. Po prostu zakochanie przejęło kontrolę nad jej życiem i nie pozwala dostrzec nic innego.
Czytaj więcej: Separacja: przygotowanie do rozstania - próba generalna
Dlaczego przyjaciółki schodzą na dalszy plan
Przyjaźnie kobiece cechuje większa wrażliwość i potrzeba bliskości niż znajomości męskie. Dlatego odsunięcie przyjaciółki na dalszy plan bywa bolesne i odbierane jako rodzaj zdrady.
Tymczasem, dla zakochanej kobiety to naturalny proces. Skupiając się na romantycznej relacji, przenosi swoje potrzeby bliskości i zwierzeń na partnera. To on staje się powiernikiem jej tajemnic i marzeń.
Dawna przyjaciółka | Nowy partner |
- powierniczka | - powiernik |
- wsparcie | - oparcie |
- zrozumienie | - akceptacja |
Tę rolę kiedyś pełniła przyjaciółka, ale w związku te funkcje przejmuje mężczyzna. Dla zakochanej to zupełnie naturalna kolej rzeczy.
Nieświadoma zmiana priorytetów
Kobieta nie robi tego specjalnie ani nie deprecjonuje dotychczasowych przyjaźni. Po prostu priorytety uległy nieświadomej zmianie na rzecz budowania relacji z partnerem. W jej odczuciu wcale nie musi to oznaczać odejścia od przyjaciółek.
Jednak z ich perspektywy taka sytuacja bywa bolesna, bo oznacza poczucie porzucenia i brak zainteresowania ze strony bliskiej osoby.
Kiedy znika zainteresowanie przyjaciółkami
Im mocniej kobieta angażuje się w związek, tym bardziej maleje jej zainteresowanie utrzymywaniem kontaktów przyjacielskich. Dzieje się tak pod wpływem hormonów miłości takich jak dopamina czy oxytocyna.
Sprawiają one, że cała uwaga skupia się na partnerze, który zaczyna być postrzegany jako ideał. Tak bardzo zajmuje on myśli zakochanej, że znika miejsce na inne osoby czy sprawy.
Nie oznacza to jednak, że uczucia do przyjaciółek wygasły. Po prostu na ten moment schodzą na dalszy plan, przytłumione przez początkową euforię związaną z romansem.
Kobieta przestaje pytać o samopoczucie przyjaciółek, interesować się ich sprawami, proponować spotkania. Może to zostać odebrane jako zwyczajny brak zainteresowania i chęci utrzymywania relacji.
Jednak z perspektywy zakochanej to tylko przejściowe przesunięcie priorytetów, a nie świadome zrywanie przyjaźni. Choć przyznać trzeba, że im dłużej ono trwa, tym bardziej nadszarpnięte zostają więzi.
Chwiejne początki
Na tym etapie związku wiele par przechodzi kryzys, zderzając się z realnym obrazem drugiej osoby, bez różowych okularów. Pojawiają się zgrzyty, kłótnie, wątpliwości.
Wtedy role się odwracają – to kobieta zaczyna wyrywać telefon do przyjaciółki, szukając wsparcia i pocieszenia. Niejednokrotnie jest to moment zwrotny, kiedy na nowo odżywają zapomniane już relacje.
Powrót po kryzysie w związku
Gdy pojawia się kryzys, a związek przestaje być tak idealny, jak na początku, u zakochanej pojawia się potrzeba wsparcia.
Szuka go u przyjaciółek, do których wcześniej przestała dzwonić i pisać. Nagle znów stają się one niezbędne w trudnych chwilach, kiedy związek nie daje już poczucia bezpieczeństwa.
Dla odsuniętych na bok przyjaciółek jest to trudny moment. Z jednej strony tęskniły za bliską osobą, ale z drugiej – boli, że kontakt następuje dopiero, gdy coś jest nie tak.
Co z tą przyjaźnią?
Wiele zależy od tego, jak potoczą się losy samego związku. Jeśli kobieta zdecyduje się z nim zostać, może znów na jakiś czas odsunąć przyjaciółki, wracając do partnera.
Jednak relacje przyjacielskie mają to do siebie, że potrafią przetrwać burze i kryzysy. Być może po tych doświadczeniach przyjaźń wyjdzie wzmocniona i z większą dojrzałością.
Jak odbudować nadszarpniętą przyjaźń
Aby po burzliwym okresie zauroczenia na nowo zacieśnić przyjacielskie więzi, potrzebna jest otwarta, szczera rozmowa. Należy wyrazić swoje uczucia – zarówno zawód, jak i chęć naprawy relacji.
Równie ważne jest określenie oczekiwań na przyszłość i znalezienie kompromisu. Być może przyjaźń już nigdy nie będzie tak intensywna jak wcześniej. Ale da się ją odbudować.
Kluczowe jest, aby zakochana kobieta nauczyła się dzielić swoją uwagę między partnera a przyjaciółki. Choć to trudne, warto podjąć wysiłek dla ratowania cennych więzi.
Jeśli obie strony wykażą empatię i cierpliwość, przyjaźń ma szansę wejść na nowy, dojrzalszy poziom. Być może nawet zyska na głębi, bo przeszła próbę ognia.
Podsumowanie
Budowanie nowego związku to dla kobiety fascynująca podróż, podczas której łatwo zapomnieć o innych sferach życia. Zauroczenie i miłość wypełniają cały jej świat, przez co na dalszy plan schodzą nawet najbliższe przyjaciółki. Jest to proces naturalny, choć bolesny dla odsuniętych relacji. Z czasem, gdy euforia opadnie, a związek nabierze rutyny, kobieta znów może otworzyć się na pielęgnowanie przyjaźni. Jednak szczera rozmowa i wzajemne zrozumienie potrzeb są kluczowe, by na nowo zbudować poczucie bliskości i zaufania.
Artykuł przybliża mechanizmy, które powodują tymczasowe zaniedbywanie przyjaciółek na rzecz budowania głębokich relacji uczuciowych z partnerem. Pokazuje dwie perspektywy – zakochanej kobiety oraz odsuniętej przyjaciółki. Podpowiada też, jak po burzliwym czasie zauroczenia na nowo odbudować nadszarpnięte więzi przyjacielskie, które są ogromną wartością w życiu każdej z nas.