Filmy na podstawie powieści fantasy - magia na ekranie

thumbnail
author-image

Stefania Sadowska

12.09.2023 | 7 min.

Filmy fantasy od zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów. Te produkcje przenoszą nas do magicznych światów pełnych niezwykłych istot, potężnych czarodziejów i niesamowitych przygód. Ekranizacje książek fantasy pozwalają przedstawić na ekranie spektakularne sceny i efekty specjalne, które oddają klimat fantastycznych opowieści. W niniejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym filmom fantasy, nowym adaptacjom książek, polskim produkcjom osadzonym w realiach fantasy oraz omówimy cechy charakterystyczne tego gatunku.

Najpopularniejsze ekranizacje fantasy

Władca Pierścieni

Cykl filmów Petera Jacksona na podstawie książek J.R.R. Tolkiena to zdecydowanie jedna z najbardziej kultowych ekranizacji literatury fantasy w historii kina. Monumentalna trylogia zachwyca rozmachem, dbałością o szczegóły świata przedstawionego i genialnymi efektami specjalnymi. Walka dobra ze złem, motyw wędrówki i przyjaźni oraz mityczne istoty, takie jak hobbici, elfowie czy krasnoludy, na zawsze wpisały się do kanonu fantasy.

Harry Potter

Osiem filmów na podstawie powieści J.K. Rowling stało się prawdziwym fenomenem popkulturowym i zjednało rzesze fanów na całym świecie. Ekranizacja przygód młodego czarodzieja w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie wprowadziła na ekrany postaci takie jak Harry, Hermiona, Ron oraz Voldemort. Filmy odzwierciedlają klimat magicznego uniwersum stworzonego przez Rowling.

Gra o Tron

Serial HBO, będący adaptacją cyklu Pieśń Lodu i Ognia George'a R.R. Martina, to połączenie konwencji fantasy i dramatu obyczajowego osadzonego w średniowieczu. Intrygi, walka o władzę i przemoc przeplatają się z wątkami magicznymi, jak obecność smoków czy widm. Gra o Tron zebrała rzesze fanów, choć kontrowersyjnie oceniany finał serialu nie do końca spełnił oczekiwania.

Nadchodzące adaptacje książek fantasy

Diuna

Kultowa powieść Franka Herberta doczeka się nowej ekranizacji w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Poprzednia adaptacja z 1984 roku przeszła do historii kina, choć nie osiągnęła sukcesu komercyjnego. Nowa Diuna ma szansę oddać sprawiedliwość pierwowzorowi dzięki współczesnym możliwościom technicznym kina. Opowieść o rodzinie Atrydów walczących o władzę nad planetą Arrakis z pewnością zachwyci fanów gatunku.

Kroniki zabójców królów

Bestsellerowa trylogia Patricka Rothfussa doczeka się serialowej ekranizacji. Kroniki opowiadają historię Kvothe'a, legendarnego czarodzieja i muzyka. Serial ma szansę oddać klimat oryginalnej powieści łączącej konwencję fantasy z nutą baśniowości. Premiera produkcji platformy Showtime planowana jest na 2022 rok.

Koło Czasu

Jeden z najpopularniejszych cykli fantasy autorstwa Roberta Jordana wreszcie trafi na ekrany. Amazon Prime przygotowuje serial na podstawie bestsellerowej sagi osadzonej w świecie Randlandu. Koło Czasu to epicka opowieść o walce Dobra ze Złem, przeznaczeniu i reinkarnacji. Fani czekają na tę adaptację od lat.

Polskie produkcje fantasy na ekranie

Wiedźmin

Serial Netflixa na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego okazał się międzynarodowym hitem. Przygody Geralta z Rivii w monsterverse przedstawionym przez Sapkowskiego zdobyły uznanie widzów na całym świecie. Henry Cavill wcielił się w rolę tytułowego wiedźmina, a u boku gwiazdora pojawiły się Anya Chalotra jako Yennefer i Freya Allan jako Ciri.

1983

Polski serial fantasy produkcji Canal+ osadzony w alternatywnej rzeczywistości PRL-u lat 80. XX wieku. Główny bohater, prokurator Anatol Janów, odkrywa istnienie świata demonów i staje przed walką o losy Polski i świata. Oryginalna fabuła łącząca konwencję szpiegowską i fantasy zebrała dobre recenzje.

Inne produkcje

W Polsce powstało także kilka innych udanych produkcji osadzonych w konwencji fantasy lub jej pograniczu. Do najciekawszych należą m.in. seriale Belfer czy Wataha, a także filmy takie jak Plac Zbawiciela i Demon.

Gatunki pokrewne w kinie

Science fiction

Science fiction, podobnie jak fantasy, przenosi widza do odmiennych światów, choć osadzonych w przyszłości i opierających się na postępie technologicznym. Z gatunkiem fantasy łączą je motywy podróży, walki dobra ze złem i fascynacji inną rzeczywistością.

Horror

Horrory często wykorzystują motywy i postaci fantastyczne, jak duchy, demony, wampiry czy wilkołaki. Podobnie jak w fantasy, bohaterowie zmagają się z siłami nadprzyrodzonymi. Granica między tymi gatunkami bywa więc czasem płynna.

Fantasy historyczne

Odmiana fantasy osadzona w realiach historycznych, choć wzbogacona o elementy magiczne i fantastyczne. Przykładem może być seria Gry o Tron, łącząca świat fantasy z klimatem europejskiego średniowiecza.

Cechy charakterystyczne filmów fantasy

Magia i czary

Kluczowym elementem fantasy jest obecność magii, czarów, zaklęć. Bohaterowie posługują się mocami nadprzyrodzonymi, które pozwalają im walczyć ze złem lub podróżować między światami. Magia odróżnia świat przedstawiony od naszej rzeczywistości.

Stworzenia fantasy

Filmy fantasy wprowadzają cały przekrój niezwykłych stworzeń, od elfów i krasnoludów, przez smoki, trolle, gobliny, po demony i upiory. Te istoty budowane są zazwyczaj z elementów znanych z mitologii i baśni.

Heroiczna walka dobra ze złem

Klasyczny motyw przewodni większości opowieści fantasy to starcie sił dobra, reprezentowanych przez głównych bohaterów, ze złem wcielonym w antagonistę. Walka nierzadko nabiera mesjanistycznego charakteru.

Dlaczego lubimy fantasy?

Ucieczka od rzeczywistości

Fantasy pozwala oderwać się od szarej codzienności i przenieść do barwnych, ekscytujących światów pełnych przygód i niezwykłych zjawisk. To wspaniała ucieczka od problemów realnego życia.

Fascynacja magią

Od zawsze człowieka pociągało to, co nieznane, tajemnicze, związane z siłami nadprzyrodzonymi. Filmy fantasy pozwalają choć na chwilę uwierzyć, że magia może istnieć.

Ponadczasowe motywy

Motywy walki dobra ze złem, heroicznej przygody, przyjaźni i miłości są uniwersalne i ponadczasowe. Fantasy w nowatorski sposób przedstawia te tematy bliskie każdemu.

Podsumowanie

Filmy fantasy to niezwykle popularny i lubiany gatunek kina. Te produkcje pozwalają nam oderwać się od szarej codzienności i przenieść do barwnych, magicznych światów. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po klasykę gatunku, czyli Władcę Pierścieni czy Harry'ego Pottera, czy też nowe ekranizacje bestsellerów, jak Diuna czy Koło Czasu, możemy liczyć na wspaniałą, pełną magii przygodę. Fantasy ma też swoje oblicze w polskim kinie, czego przykładem jest chociażby Wiedźmin. Niezmiennie jednak, niezależnie od realiów, filmy fantasy opowiadają o ponadczasowych motywach, do których zaliczyć można walkę dobra ze złem, przyjaźń czy miłość. Być może właśnie dlatego pokochaliśmy ten gatunek.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najpopularniejsze filmy fantasy?

Do najpopularniejszych filmów fantasy należą trylogia Władca Pierścieni, cykl o Harrym Potterze oraz Gra o Tron. Produkcjami, które zdobyły status kultowych.

Jakie nowe ekranizacje fantasy są warte uwagi?

W najbliższym czasie na ekrany trafią takie oczekiwane tytuły, jak Diuna w reżyserii Denisa Villeneuve'a, serialowe adaptacje Kronik zabójców królów i Koła Czasu czy 2. sezon Wiedźmina Netflixa.

Jakie cechy charakteryzują filmy fantasy?

Fantasy wyróżniają motywy magiczne, obecność istot z mitologii i fantasy, heroiczna walka dobra ze złem oraz ponadczasowe tematy przyjaźni i miłości.

Dlaczego ludzie lubią filmy fantasy?

Fantasy pozwala uciec od szarej rzeczywistości do pełnych magii i przygód światów. Ponadto, odwołuje się do ponadczasowych motywów bliskich każdemu.

Jakie polskie produkcje fantasy warto obejrzeć?

Do udanych polskich filmów i seriali fantasy należą m.in. Wiedźmin, 1983 czy Belfer. Produkcjom tym udało się oddać klimat fantasy przełożony na rodzimy grunt.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Stefania Sadowska

Jestem pasjonatką sztuki filmowej i serialowej, zafascynowaną każdym kadrem, który mówi swoją historię. Na tym blogu odkryjesz recenzje, ukryte smaczki fabularne oraz kulisy produkcji. Zapraszam na podróż przez ekranowe światy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły