Gry wideo od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic więc dziwnego, że Hollywood chętnie sięga po znane tytuły, aby przenieść je na wielki ekran. Część adaptacji okazuje się kasowymi hitami i wiernie oddaje klimat gier. Inne zaś rozczarowują fanów i zbierają negatywne recenzje. Jak prezentują się najciekawsze ekranizacje gier? Które z nich warto zobaczyć, a którym lepiej się przyjrzeć z dystansem?
Wiedźmin - kultowa polska gra fantasy
Wiedźmin (2007) - pierwsza ekranizacja
Pierwszą ekranizacją przygód Geralta z Rivii był polski film z 2007 roku w reżyserii Marka Brodzkiego. W roli głównej wystąpił Michał Żebrowski. Film spotkał się z mieszanym przyjęciem - z jednej strony chwalono oddanie klimatu fantasy, z drugiej krytykowano scenariusz, który odbiegał od książkowego pierwowzoru. Mimo kontrowersji, produkcja zapoczątkowała modę na Wiedźmina w Polsce.
Wiedźmin (Netflix) - serialowa adaptacja książek
O wiele większą popularność zdobyła serialowa adaptacja powieści Andrzeja Sapkowskiego od Netflixa. W roli Geralta wystąpił Henry Cavill, który świetnie wcielił się w postać Białego Wilka. Serial zebrał entuzjastyczne recenzje za oddanie klimatu, scenografię i walki. Pomimo luźniejszego trzymania się fabuły książek, produkcja Netfliksa to obowiązkowe oglądanie dla fanów Wiedźmina.
Wiedźmin 3: Dziki Gon - inspiracja dla serialu
Trzecia odsłona gier od CD Projekt Red, która zebrała setki nagród, również była inspiracją przy tworzeniu serialu. twórcy czerpali garściami z fabuły Dzikiego Gonu, dodając postacie i wątki z gry do serialowej historii. Sam serial z kolei przyciągnął wielu nowych fanów do gry.
Gra o Tron - fantasy na podstawie powieści
Serial Gra o Tron - wierna adaptacja książek
Kultowy serial HBO, który podbił serca widzów na całym świecie, to adaptacja cyklu powieści Pieśń Lodu i Ognia. Początkowe sezony bardzo wiernie trzymały się książek George'a R.R. Martina, oddając klimat brutalnego świata Westeros. Perfekcyjny casting, wciągająca fabuła i olśniewające efekty specjalne sprawiły, że Gra o Tron na stałe wpisała się do kanonu seriali fantasy.
Gry wideo osadzone w uniwersum Gry o Tron
Popularność serialu sprawiła, że powstało kilka gier osadzonych w tym samym świecie. W 2012 roku miała premierę gra RPG Game of Thrones, która pozwalała wcielić się w nowych bohaterów i eksplorować Westeros. Rok później powstała bijatyka Game of Thrones, a w 2014 grę fabularną Telltale's Game of Thrones. Gry spotkały się z pozytywnym odbiorem fanów i pozwoliły poczuć klimat serialu.
Popularność gier i serialu
Zarówno serial, jak i gry, przyciągnęły rzesze fanów świata Westeros. Dzięki genialnej książkowej sagi, kinowe wplecione w rozgrywkę pozwoliły poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec Siedmiu Królestw. Gra o Tron udowodniła, że książki, seriale i gry mogą iść w parze i uzupełniać się nawzajem.
Gry Ubisoftu - kasowe filmy akcji
Assassin’s Creed - film z Michaelem Fassbenderem
Jedną z najpopularniejszych gier akcji od Ubisoftu jest seria Assassin's Creed, która doczekała się kinowej ekranizacji. Film z 2016 roku zgromadził plejadę gwiazd - w rolach głównych wystąpili Michael Fassbender i Marion Cotillard. Niestety, mimo świetnej obsady i efektownych scen akcji, fabuła rozczarowała fanów gier. Tym niemniej, dzięki rozpoznawalnej marce film odniósł kasowy sukces.
Hitman: Agent 47 - ekranizacja przygód płatnego zabójcy
Kolejną znaną serią Ubisoftu jest Hitman, opowiadająca o przygodach Agenta 47 - genetycznie modyfikowanego płatnego zabójcy. Pierwsza ekranizacja gry miała miejsce w 2007 roku, a w 2015 powstał film Hitman: Agent 47 z Rupertem Friedem w roli głównej. Choć fabuła różniła się od gier, to dynamiczne sceny akcji i walki przypadły do gustu widzom, którzy chwalili oddanie klimatu produkcji Ubisoftu.
Inne gry Ubisoftu z ekranizacjami
Oprócz wspomnianych tytułów, Ubisoft wyprodukował jeszcze kilka innych gier, które doczekały się filmowych i serialowych adaptacji. Były to między innymi Prince of Persia: Piaski Czasu, Far Cry, Rabbids Invasion czy też Tom Clancy’s Splinter Cell. Choć nie wszystkie z nich odniosły sukces, pokazały, że marka Ubisoftu dobrze radzi sobie w Hollywood.
Gry RPG od CD Projekt RED
Wiedźmin - najpopularniejsza gra studia
Choć CD Projekt RED ma na koncie kilkanaście produkcji, to bez wątpienia największą sławę przyniósł im Wiedźmin. Pierwsza odsłona gry z 2007 roku zebrała bardzo dobre recenzje i położyła fundamenty pod kolejne części. Wiedźmin 2 i 3 kontynuowały i rozwijały tę historię, zdobywając uznanie fanów i krytyków. Świetna fabuła, postacie i realizacja sprawiły, że Wiedźmin na stałe wpisał się do kanonu gier RPG.
Cyberpunk 2077 - kontrowersyjna premiera gry
Kolejnym tytułem w dorobku CD Projekt RED jest Cyberpunk 2077, osadzony w przyszłościowym mieście Night City. Gra zebrała bardzo pozytywne recenzje za klimat, historię i rozgrywkę. Niestety, pełna błędów premiera na konsole ps4 i Xbox One wywołała masę kontrowersji. Twórcy musieli usilnie łatać grę, aby sprostać oczekiwaniom. Mimo problematycznego debiutu, Cyberpunk 2077 to nadal jedna z najciekawszych gier ostatnich lat.
Wiedźmin 4 - potencjalny hit na przyszłość
CD Projekt RED potwierdził, że powstanie kolejna odsłona przygód Geralta z Rivii. Wiedźmin 4 ma szansę zostać najlepszą grą studia, łącząc to co najlepsze w poprzednich częściach. Biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie deweloperów oraz budżet przeznaczony na produkcję, Wiedźmin 4 ma potencjał, by stać się prawdziwym hitem i zdominować listy sprzedaży na lata.
Silent Hill - kultowe horrory
Silent Hill (2006) - filmowa adaptacja gry
Seria gier Silent Hill od Konami skupia się na klimacie grozy i psychologicznego horroru. Pierwsza ekranizacja miała miejsce w 2006 roku za sprawą reżysera Christophe Gansa. W rolach głównych wystąpili Radha Mitchell i Sean Bean. Film zebrał pozytywne recenzje za oddanie mrocznego klimatu, choć fabuła mocno odbiegała od gier. Mimo to produkcja zdobyła uznanie fanów serii jako jedna z lepszych adaptacji gier grozy.
Silent Hill: Revelation 3D - kontynuacja historii
Kontynuacja kinowych losów Silent Hill miała miejsce w 2012 roku. Reżyserem Revelations został Michael J. Bassett, a w rolach głównych powrócili Radha Mitchell i Sean Bean. Niestety, w przeciwieństwie do pierwszej części, sequeli nie udało się powtórzyć sukcesu. Krytycy negatywnie ocenili fabułę, aktorstwo i efekty specjalne. Fani również nie byli zachwyceni, co zamknęło drzwi do kolejnych ekranizacji Silent Hill.
Przyszłość serii filmowej i gier
Przyszłość marki Silent Hill stoi pod znakiem zapytania. Konami zawiesiło prace nad kolejnymi grami, po nieudanej próbie crowdfundingu. Równie mało prawdopodobna jest kontynuacja serii filmowej po niepowodzeniu Revelation. Być może kiedyś uda się reaktywować ten survival-horror, ale na razie fani muszą czekać na nowe przygody z Silent Hill.
Gry Nintendo - familijne adaptacje
Super Mario Bros. - pierwsza ekranizacja Mario
Kultowe gry platformowe o Mario to flagowe tytuły Nintendo. Pierwszą próbą filmowej adaptacji był Super Mario Bros. z 1993 roku. Główne role zagrali Bob Hoskins i John Leguizamo. Niestety film odniósł kasową i artystyczną porażkę, zbierając negatywne recenzje. Mimo doborowej obsady, produkcja rozczarowała fanów gier swoim dziwnym klimatem i fabułą.
Detektyw Pikachu - przygody Pokemonów
O wiele lepiej poradziła sobie adaptacja gier o Pokemonach. W roli głównej Detektywa Pikachu wystąpił Ryan Reynolds, który podkładał głos pod tytułowego bohatera. Film zebrał dobre recenzje za oddanie kolorowego klimatu Pokemonów, humor i efekty specjalne. Produkcja okazała się kasowym hitem, zarabiając ponad 400 milionów dolarów na całym świecie.
The Legend of Zelda - potencjał na ekranizację
Kolejną kultową serią gier od Nintendo, która według wielu fanów zasługuje na ekranizację, jest The Legend of Zelda. Cykl opowiadający o przygodach Linka i księżniczki Zeldy w fantastycznym świecie Hyrule ma bardzo bogatą mitologię i fabułę. Dotychczas powstało kilkanaście głównych gier z tej serii, które zachwyciły graczy na całym świecie. Z pewnością jest to materiał, który mógłby zaowocować świetnym filmem lub serialem fantasy.
Podsumowanie
Ekranizacje gier cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem widzów. Niektóre z nich, jak Wiedźmin czy Gra o Tron, udowodniły, że można stworzyć produkcję wiernie oddającą klimat i fabułę oryginału. Z kolei inne, jak Mario czy Assassin’s Creed pokazały, że same marki gier nie wystarczą, jeśli scenariusz nie będzie dobry. Mimo wzlotów i upadków, adaptacje gier wciąż mają potencjał i przyciągają rzesze widzów do kin. Być może wkrótce doczekamy się kolejnych ciekawych ekranizacji, które ponownie zachwycą graczy i fanów.