Spider-Man: Bez drogi do domu - gdzie obejrzeć i recenzja przełomowego filmu

Spider-Man: Bez drogi do domu - gdzie obejrzeć i recenzja przełomowego filmu
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska01.09.2023 | 7 min.

Spider-Man to jeden z najpopularniejszych bohaterów komiksowych na świecie. Jego przygody od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a każda nowa produkcja z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej przyciąga rzesze fanów. Najnowsza odsłona kinowych przygód Pajączka zatytułowana "Spider-Man: Bez drogi do domu" to absolutny hit, który zebrał znakomite recenzje i zachwycił widzów na całym świecie.

Fabuła filmu Spider-Man: Bez drogi do domu

Akcja filmu rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z końcówki poprzedniej części, kiedy tożsamość Spider-Mana jako Petera Parkera została ujawniona przez Mysterio. Życie młodego superbohatera staje się piekłem, a on sam jest oskarżany o morderstwo Mysterio i inne zbrodnie. Zdesperowany Peter zwraca się do Doktora Strange'a z prośbą o pomoc w wymazywaniu ludziom pamięci o jego tożsamości. Jednak rytuał magiczny idzie nie tak jak planowano i do uniwersum MCU zaczynają przedostawać się złoczyńcy z innych wymiarów, w tym m.in. Green Goblin, Doctor Octopus i Electro. Peter musi stawić czoła niebezpieczeństwu nie tylko dla siebie, ale dla całej rzeczywistości. Na szczęście może liczyć na pomoc starych przyjaciół, w tym Doctora Strange'a. Razem będą próbowali naprawić szkody i powstrzymać najeźdźców z multiwersum.

Kluczowe wydarzenia

W filmie dzieje się naprawdę sporo. Spider-Man zmaga się z konsekwencjami ujawnienia jego tożsamości, rozpaczliwie próbując odzyskać normalność w swoim życiu. W wyniku nieudanego zaklęcia Doctora Strange'a do świata MCU przedostają się ikoniczni wrogowie Spider-Mana z innych wymiarów, co prowadzi do spektakularnych starć i pojedynków. Peter nie jest w stanie samodzielnie uporać się z najeźdźcami z multiwersum i musi połączyć siły ze starymi sojusznikami, w tym również z... samym sobą! W filmie pojawiają się bowiem także inne wersje Spider-Mana granych w poprzednich filmach przez Tobeya Maguire'a i Andrew Garfielda. Trzej Pajączkowie razem stają do walki ze Złem i naprawiają szkody we włóknach multiwersum. Jak łatwo się domyślić, tak epickie starcie superbohaterów na ekranie gwarantuje masę emocji!

Zakończenie i cliffhanger

Końcówka filmu zostawia widzów z szeroko otwartymi ustami. Po pokonaniu złoczyńców z multiwersum i naprawieniu szkód, Spider-Manie z różnych wymiarów wracają do swoich światów, żegnając się ze sobą. Jednak Peter Parker z universum MCU ponosi dotkliwą cenę. W wyniku zaklęcia Strange'a wszyscy zapominają kim jest i nikt nie pamięta, że Peter Parker to Spider-Man. Nasz bohater zostaje sam, tracąc bliskich i tożsamość superbohatera. To bardzo mocny, emocjonalny moment, który na pewno zostawi widzów w napięciu i z niecierpliwością czekających na ciąg dalszy historii Pajączka w MCU.

Główni bohaterowie i obsada Spider-Man: Bez drogi do domu

Peter Parker / Spider-Man

Głównym bohaterem filmu jest oczywiście Peter Parker, grany po raz piąty przez Toma Hollanda. Młody Spider-Man zmaga się z traumatycznymi konsekwencjami ujawnienia jego tożsamości i rozpaczliwie pragnie odzyskać dawną anonimowość i normalność. Jego desperackie działania doprowadzają jednak do katastrofy w postaci najazdu złoczyńców z multiwersum. Peter stara się jak może naprawić sytuację i staje do walki z przeciwnikami, aby uratować nie tylko siebie, ale cały świat. W tej trudnej walce może liczyć na pomoc starych przyjaciół. Tom Holland świetnie oddaje rozterki i dylematy młodego superbohatera. Jego kreacja jest bardzo autentyczna i pełna emocji.

Doctor Strange

Kluczową rolę odgrywa również Doctor Strange, w którego ponownie wciela się Benedict Cumberbatch. To właśnie on za pomocą magii próbuje wyczyścić ludziom pamięć o tożsamości Spider-Mana. Niestety zaklęcie się nie udaje, prowadząc do katastrofalnych konsekwencji. Strange czuje się współodpowiedzialny za zaistniałą sytuację i stara się pomóc Peterowi uporać się z najeźdźcami z multiwersum. Cumberbatch znakomicie oddaje poczucie winy, ale też determinację Strange'a, by naprawić błędy z przeszłości. Aktorstwo na najwyższym poziomie.

Złoczyńcy z multiwersum

Oprócz Spider-Mana i Doctora Strange’a, istotną rolę odgrywa cała plejada legendarnych przeciwników Pajączka z innych wymiarów. Są wśród nich m.in. Green Goblin (Willem Dafoe), Doctor Octopus (Alfred Molina), Electro (Jamie Foxx), Sandman (Thomas Haden Church) i Lizard (Rhys Ifans). Wszyscy oni już w poprzednich filmach stawiali czoła różnym wersjom Spider-Mana. Teraz, dzięki magicznemu zaklęciu, trafiają do MCU, by zmierzyć się z Pajączkiem Toma Hollanda. Ich potężne moce i bezwzględność sprawiają, że są przerażającymi przeciwnikami. Aktorzy świetnie wcielają się w role tych kultowych już czarnych charakterów.

Recenzje i opinie o filmie Spider-Man: Bez drogi do domu

Spider-Man: Bez drogi do domu - gdzie obejrzeć i recenzja przełomowego filmu

Oceny krytyków

"Spider-Man: Bez drogi do domu" zebrał niemal same pozytywne recenzje od krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes aż 98% z ponad 300 opinii to recenzje pozytywne, co plasuje film w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych produkcji MCU. Krytycy chwalą przede wszystkim wartką akcję, świetne efekty specjalne i ogromną dawkę fanserwisu. Doceniają też grę aktorów, zwłaszcza tria Spider-Manów. Podkreślają, że twórcom udało się stworzyć bardzo dobrze zbalansowaną produkcję, która zadowoli zarówno hardcore’owych fanów MCU, jak i przeciętnych widzów. To po prostu bardzo udany blockbuster z superbohaterami.

Opinie widzów

Równie entuzjastyczne są opinie zwykłych widzów wychodzących z kin po seansie filmu. W serwisie CinemaScore produkcja otrzymała maksymalną ocenę A+ od publiczności. Z kolei w portalu Filmweb ma imponującą notę 8,6/10, przy ponad 100 tysiącach głosów. Widzów zachwyciła akcja, humor i niespodziewane zwroty akcji. Podkreślają, że twórcom udało się stworzyć świetną zabawę pełną emocji, która nie pozwala się nudzić ani przez moment. Doceniają też występy aktorów i pojawienie się kultowych już bohaterów z poprzednich odsłon przygód Spider-Mana.

Porównanie z poprzednimi częściami serii

"Spider-Man: Bez drogi do domu" wypada znakomicie na tle poprzednich odsłon kinowych przygód Człowieka-Pająka. Zdecydowana większość recenzentów i widzów uważa, że jest to najlepszy film o Spider-Manie od czasu trylogii Sama Raimiego z Tobeyem Maguire'em w roli głównej. Podkreślają, że produkcja prezentuje wszystko to, co najlepsze w filmach o Pajączku - świetną akcję, humor i emocje. Dodatkowym atutem jest udane połączenie universum i bohaterów z różnych odsłon przygód Spider-Mana, co sprawia mnóstwo frajdy dla fanów.

Gdzie obejrzeć film Spider-Man: Bez drogi do domu

Spider-Man: Bez drogi do domu - gdzie obejrzeć i recenzja przełomowego filmu

W kinach

"Spider-Man: Bez drogi do domu" trafił na ekrany polskich kin 17 grudnia 2021 roku. Jeśli chce się obejrzeć ten film w jak najlepszej jakości obrazu i dźwięku, zdecydowanie warto wybrać się do kina. Seanse odbywają się zarówno w tradycyjnych kinach, jak i w salach z technologią 3D, IMAX czy Dolby Cinema. Dzięki temu można jak najlepiej wczuć się w klimat tej superprodukcji i doświadczyć wszystkich wrażeń, jakie niesie ze sobą seans.

Na platformach VOD

Fani, którzy nie zdążyli obejrzeć "Spider-Man: Bez drogi do domu" na wielkim ekranie, wkrótce będą mieli okazję nadrobić zaległości w domowym zaciszu. Premiera filmu na platformach VOD (m.in. iTunes, Rakuten, Chili Cinema, Cineman) zaplanowana jest na 28 lutego 2022 roku. Będzie można wypożyczyć film w jakości HD za około 15-25 zł. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za seansami kinowymi lub po prostu nie zdążyli obejrzeć nowych przygód Spider-Mana w kinie.

W telewizji i na DVD

Później film trafi także na DVD i Blu-Ray oraz do telewizji. Jak w przypadku poprzednich produkcji o Spider-Manie, można się spodziewać, że stacje takie jak HBO, Canal+, TVN czy Polsat szybko zakupią licencję na emisję filmu. Natomiast wydanie na DVD i Blu-Ray powinno mieć miejsce jeszcze w 2022 roku, być może już w lecie. To dobra opcja, aby mieć ten hit na stałe w swojej domowej kolekcji i wracać do niego ilekroć tylko się zapragnie.

Najciekawsze fakty na temat filmu Spider-Man: Bez drogi do domu

Rekordowe wpływy z biletów

“Spider-Man: Bez drogi do domu” bije rekordy popularności i wpływów z biletów. W weekend otwarcia zarobił na świecie aż 587,2 miliona dolarów, co jest trzecim najlepszym otwarciem w historii. Film pobił też rekord najszybszego osiągnięcia miliarda dolarów przychodu - dokonał tego po zaledwie 11 dniach od premiery. To pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszyła się najnowsza odsłona przygód Człowieka-Pająka.

Liczba usuniętych scen

Pierwotna wersja montażowa "Spider-Man: Bez drogi do domu" miała aż 4 godziny długości! Ostatecznie film skrócono do 2 godzin 28 minut, usuwając wiele wątków i scen. Niestety dotąd niewydane zostało wydanie reżyserskie, które zawierałoby te usunięte fragmenty. Być może doczekamy się ich w przyszłości na DVD lub Blu-Ray. Z pewnością byłoby ciekawe zobaczyć te dodatkowe sceny, które nie zmieściły się w kin

Podsumowanie

"Spider-Man: Bez drogi do domu" to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o przygodach Człowieka-Pająka w historii. Produkcja wypełniona jest akcją, humorem i niespodziewanymi zwrotami akcji. Fani mogą liczyć na ponowne spotkanie z kultowymi już bohaterami z poprzednich odsłon serii, co gwarantuje mnóstwo superbohaterskich emocji. Film zebrał niemal same pozytywne recenzje od krytyków i widzów, którzy chwalą go jako świetną popkulturową rozrywkę. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć tego hitu, koniecznie powinien to nadrobić. Jest to bowiem jedna z tych superprodukcji, obok których nie można przejść obojętnie.

Źródło: https://vod.film/pl/filmy/spider-man-bez-drogi-do-domu

Najczęstsze pytania

Na razie nie podano dokładnej daty premiery na nośnikach fizycznych, ale można się spodziewać, że nastąpi to w drugiej połowie 2022 roku.

Twórcy na razie nie potwierdzili oficjalnie sequelu, ale końcówka filmu wyraźnie sugeruje, że historia Spider-Mana w MCU będzie miała swój ciąg dalszy.

Od 28 lutego 2022 film dostępny będzie do wypożyczenia na platformach VOD takich jak iTunes, Chili Cinema czy Rakuten.

Prawdopodobnie już w drugiej połowie 2022 roku film trafi do telewizji - najpewniej najpierw na Canal+, a później na HBO i innych stacjach.

Nie, w tym filmie Marvela nie ma dodatkowej sceny po napisach. Jedynie w trakcie nich słychać charakterystyczny dźwięk Spider-Mana.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Nieoczekiwany sekret wypoczynku Tremonti - poznaj jego styl życia
  3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  4. Prawdziwe historie na ekranie - najlepsze filmy opartes na faktach
  5. Michał korkosz: radość w jedzeniu i gotowaniu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska

Jestem pasjonatką sztuki filmowej i serialowej, zafascynowaną każdym kadrem, który mówi swoją historię. Na tym blogu odkryjesz recenzje, ukryte smaczki fabularne oraz kulisy produkcji. Zapraszam na podróż przez ekranowe światy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły