Meryl Streep uznawana jest za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina. W swojej długiej karierze zagrała wiele pamiętnych ról, a kilka z nich przyniosło jej najbardziej prestiżową nagrodę filmową - Oscara. Oto bliższe spojrzenie na te wyjątkowe kreacje, które zaowocowały posążkiem Akademii Filmowej dla Meryl Streep.
Sophie z Wyboru (1982)
Wcielenie się w postać Polki
W filmie "Sophie z Wyboru" z 1982 roku Meryl Streep zagrała tytułową rolę Sophie, Polki mieszkającej w Krakowie podczas II wojny światowej. Aktorka bardzo solidnie przygotowywała się do tej roli - przez kilka miesięcy uczyła się polskiego, akcentu i zwyczajów, aby jak najwierniej oddać realia życia Polki tamtych czasów. Wnikliwie studiowała też historię Krakowa i losy Polaków w czasie okupacji niemieckiej. Te przygotowania zaowocowały niezwykle autentyczną i poruszającą kreacją, która przyniosła jej pierwszego w karierze Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
Praca nad akcentem i manierami
Aby wiarygodnie sportretować polską bohaterkę, Meryl Streep wiele uwagi poświęciła praktyce polskiej wymowy i akcentu. Ćwiczyła go z polską poetką mieszkającą w USA. Przez miesiące pracy nad rolą mówiła też po polsku w domu i do przyjaciół. Poza językiem, aktorka studiowała też polskie zachowania i gestykulację, by oddać sposób bycia i mentalność Sophie. Te staranne przygotowania sprawiły, że mowa ciała, akcent i intonacja Meryl brzmiały bardzo autentycznie i niemal bez zarzutu dla polskiego widza.
Nagroda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej
Kreacja Meryl Streep w filmie "Sophie z Wyboru" zebrała entuzjastyczne recenzje i uznanie krytyków. Doceniono jej niezwykły talent aktorski, pozwalający wcielić się w postać kobiety z zupełnie odmiennej kultury i doświadczeń. Meryl z mistrzostwem oddała dramatyczne wybory, przed którymi stanęła Sophie. Rola ta przyniosła jej pierwszego w karierze Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Był to początek jej znakomitej passy nagród Akademii Filmowej.
Żelazna dama (2011)
Rola Margaret Thatcher
W filmie "Żelazna dama" z 2011 roku Meryl Streep wcieliła się w postać Margaret Thatcher, pierwszej kobiety premier Wielkiej Brytanii. Była to złożona kreacja charyzmatycznej, lecz kontrowersyjnej przywódczyni, która zmieniła oblicze brytyjskiej polityki. Aktorka musiała oddać zarówno siłę i stanowczość Żelaznej Damy, jak i jej mniej pozytywne cechy, takie jak nieugiętość czy brak empatii.
Charakteryzacja i przemiana
Kluczowym elementem tej roli była niezwykła charakteryzacja i przemiana w Margaret Thatcher. Dzięki protezom, peruce i makijażowi Meryl udało się bardzo wiernie oddać charakterystyczny wygląd i mimikę brytyjskiej premier. Aktorka doskonale opanowała też specyficzną dykcję i sposób poruszania się bohaterki. Widzowie byli zdumieni, jak bardzo Meryl przypominała prawdziwą Margaret Thatcher - charakteryzacja pozwoliła jej niemal wcielić się w tę postać.
Trzeci Oscar dla najlepszej aktorki
Rola Margaret Thatcher przyniosła Meryl Streep kolejnego, trzeciego już Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Kreacja Żelaznej Damy zebrała entuzjastyczne recenzje i ugruntowała pozycję Meryl jako aktorki o niezwykłej wszechstronności. Pokazała, że jest w stanie przekonująco zagrać niemal każdą postać historyczną. Oscar za tę rolę był dowodem uznania dla jej perfekcyjnego warsztatu i talentu aktorskiego.
Julie i Julia (2009)
Podwójna rola Julie Powell i Julii Child
"Julie i Julia" to film z 2009 roku, w którym Meryl Streep zagrała podwójną rolę. Wcieliła się zarówno we współczesną Julie Powell, która stawia sobie wyzwanie przyrządzenia wszystkich przepisów Julii Child, jak i w samą Julię Child - słynną autorkę książek kulinarnych z lat 60. Obie te role wymagały od aktorki sporego przygotowania i zróżnicowania warsztatu.
Praca nad odmiennymi akcentami
Kluczowe dla tej podwójnej roli było opanowanie zupełnie innych akcentów i sposobów mówienia Julie i Julii. Dla współczesnej Julie Meryl zastosowała lekki nowojorski akcent. Julia Child mówiła natomiast charakterystyczną, śpiewną angielszczyzną z nutką francuskiego. Aktorka bardzo starannie pracowała nad oddaniem tych niuansów mowy, co pozwoliło jej przekonująco sportretować obie postaci.
Nominacja dla najlepszej aktorki
Podwójna kreacja w filmie "Julie i Julia" przyniosła Meryl Streep kolejną nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Choć tym razem nie udało jej się zdobyć statuetki, nominacja była uznaniem dla jej niezwykłej wszechstronności. Pokazała bowiem, że potrafi w jednym filmie stworzyć dwie diametralnie różne, lecz jednakowo przekonujące role.
Pani gorycz (2015)
Kreacja śpiewaczki operowej
W oscarowym filmie "Pani gorycz" aktorka wcieliła się w postać Marii Callas, legendy opery XX wieku. Była to złożona kreacja, wymagająca nie tylko aktorstwa, ale też śpiewu. Meryl z mistrzostwem oddała zarówno nieprzeciętny talent artystki, jak i jej skomplikowane życie prywatne i psychikę.
Śpiew na żywo w filmie
Aby wiarygodnie zagrać śpiewaczkę operową, Meryl Streep sama wykonywała utwory wokalne na planie filmu. Ćwiczyła śpiew pod okiem profesjonalnych trenerów, by osiągnąć poziom godny wielkiej diwy. Dzięki temu widzowie mogli usłyszeć jej prawdziwy głos w kilku operowych ariach. Pokazała tym samym, że ma też nieprzeciętny talent wokalny.
Rekordowa 19. nominacja do Oscara
Rola w filmie "Pani gorycz" przyniosła Meryl Streep już 19. w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki, ustanawiając nowy rekord. Choć tym razem nie zdobyła statuetki, sama nominacja była ogromnym wyróżnieniem i dowodem uznania Akademii dla jej dorobku. Kreacja Marii Callas pokazała ponownie wszechstronność Meryl i jej nieustającą pasję do poszerzania swoich aktorskich umiejętności.
The Post (2017)
Rola Katharine Graham, wydawczyni gazety
W dramacie historycznym "The Post" z 2017 roku aktorka wcieliła się w postać Katharine Graham - pierwszej kobiety stojącej na czele wydawnictwa The Washington Post. Była to rola charyzmatycznej, lecz zmagającej się z własnymi słabościami przywódczyni, która musiała podjąć trudną decyzję o publikacji tajnych dokumentów Pentagonu.
Partnerstwo z Tomem Hanksem
Na planie Streep partnerował uznany aktor Tom Hanks. Ich wspólne sceny, pełne chemii i kunsztu aktorskiego, były jednym z najmocniejszych punktów filmu. Meryl i Tom znakomicie zagrali relację Graham i redaktora naczelnego gazety Bena Bradlee, oddając zarówno napięcia jak i wzajemny szacunek między ich postaciami.
21. nominacja do Oscara za pierwszoplanową rolę
Rola Graham w "The Post" przyniosła Meryl Streep 21. w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, ponownie odnawiając ten rekord. Choć po raz kolejny nie otrzymała statuetki, sama nominacja była formą uznania dla jej poruszającej kreacji twardo stąpającej po ziemi wydawczyni. Aktorka kolejny raz udowodniła, że nadal jest w świetnej formie i potrafi tworzyć wybitne role.
Podsumowanie
Role nagrodzone Oscarem to jedynie wybrane kreacje w bogatym dorobku Meryl Streep. Jednak pokazują one, jak wszechstronną i utalentowaną aktorką jest. Wymagając od siebie perfekcjonizmu, potrafiła przekonująco wcielić się w postaci kobiet o zupełnie różnych doświadczeniach - od polskiej imigrantki po Margaret Thatcher. Jej pracowitość, rzetelne przygotowanie i pasja do aktorstwa zaowocowały wieloma wybitnymi rolami. Oscarowe kreacje ugruntowały status Meryl Streep jako jednej z najwybitniejszych aktorek w historii kina.