Najlepsze role młodego Toma Cruise'a - od Risky Business do Rain Mana

Najlepsze role młodego Toma Cruise'a - od Risky Business do Rain Mana
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska20.08.2023 | 7 min.

Kariera filmowa Toma Cruise'a rozpoczęła się na początku lat 80. XX wieku, kiedy to młody, ambitny aktor zaczął coraz częściej pojawiać się na kinowym ekranie. Choć początkowo grywał raczej drugoplanowe role, bardzo szybko został dostrzeżony przez krytyków i widzów. Przełomem okazała się kreacja w komediodramacie „Risky Business” z 1983 roku. Sukces tego filmu sprawił, że Cruise na dobre wszedł do świata celebrytów i z młodego, mało znanego aktora przeistoczył się w prawdziwą gwiazdę kina.

Początki kariery i przełomowa rola w „Risky Business”

Debiut i pierwsze role Toma Cruise'a

Kariera filmowa Toma Cruise'a zaczęła się dość nieśmiało. Po epizodycznych rolach w kilku mniejszych produkcjach, aktor zagrał w 1981 roku w sensacyjnym filmie „Taps”. Wcielił się tam w postać ucznia wojskowej szkoły, który prowadzi bunt przeciwko jej zamknięciu. Film odniósł umiarkowany sukces, ale rola zapoczątkowała rozpoznawalność Cruise'a w Hollywood.

Przełomowy występ w „Risky Business”

Przełomem i trampoliną do sławy okazała się dopiero rola w komediodramacie „Risky Business” z 1983 roku. Cruise zagrał w nim ucznia Joela, który podczas nieobecności rodziców zamienia dom w dom publiczny. Aktor w tej kreacji zaprezentował się jako utalentowany komik z dużym potencjałem. Film odniósł ogromny sukces kasowy, a rola przyniosła Cruise'owi nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie komediowym.

Ogromny sukces filmu i rosnąca popularność Cruise'a

„Risky Business” odniósł sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny. Przyniósł ponad 63 miliony dolarów przy budżecie 6 milionów. Krytycy chwalili rolę Cruise'a, doceniając jego talent komediowy. Widzowie również polubili młodego aktora, który stał się rozpoznawalny. Po tym filmie Cruise zagrał jeszcze w kilku produkcjach, które utrwaliły jego status gwiazdy.

Komedie romantyczne lat 80. - stawianie pierwszych kroków jako gwiazda

Role w komediach romantycznych - ugruntowanie pozycji gwiazdy

Po sukcesie „Risky Business” Cruise zaczął być obsadzany w głównych rolach w produkcjach gatunku komedii romantycznej. W 1984 roku zagrał u boku Rebecci De Mornay w obrazie „Wszystkie jutra świata”. Rok później pojawił się u boku Sean Young w „Legendzie”. Obie role ugruntowały jego pozycję gwiazdora młodego pokolenia.

Filmy, które uczyniły go idolem nastolatek

Kolejne komedie romantyczne z udziałem Cruise'a - „Barwy pieniędzy” (1986), „Cocktail” (1988) - spotkały się z entuzjazmem nastoletnich widzek. Przystojny, charyzmatyczny aktor z miejsca stał się idolem młodych dziewcząt i obiektem westchnień. Dzięki tym filmom na dobre wszedł do panteonu największych gwiazd dekady.

Kolejne produkcje utrwalające status seks-symbolu

Status seks-symbolu i pożądanego kawalerka Cruise utrzymywał także dzięki takim filmom, jak „Urodzony 4 lipca” (1989), „Dni grzmotu” (1990) czy „Daleko od domu” (1992). Choć aktor starał się udowodnić, że stać go na poważne role, dla wielu widzów pozostawał przede wszystkim atrakcyjnym mężczyzną.

Filmy akcji - wejście w kolejny etap kariery

Wejście w repertuar filmów akcji

Kolejnym etapem w karierze Cruise'a było odejście od komedii romantycznych i spróbowanie sił w filmach akcji. W 1986 roku zagrał w sensacyjnym filmie „Top Gun”, wcielając się w rebelianckiego pilota myśliwca Pete'a Mitchella. Produkcja zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła ogromne zyski.

„Top Gun” - przebojowy obraz, który okazał się trampoliną do sławy

„Top Gun” był niekwestionowanym przebojem 1986 roku. Film zarobił ponad 350 milionów dolarów, a piosenka „Take My Breath Away” zdobyła Oscara. Cruise udowodnił, że świetnie odnajduje się także w produkcjach akcji. Jego rola pilota stała się ikoniczna i utorowała mu drogę do kolejnych projektów.

Inne produkcje akcji z Cruise'em w roli głównej

Po sukcesie „Top Guna” Cruise zagrał główne role także w innych filmach akcji. W 1989 wcielił się w policjanta w „Rain Manie”, a w 1992 zagrał agenta Ethan'a Hunta w „Mission: Impossible”. Obie te produkcje potwierdziły jego status gwiazdy filmów sensacyjnych.

Wybór nietypowych, wymagających ról - dążenie do rozwoju

Najlepsze role młodego Toma Cruise'a - od Risky Business do Rain Mana

Sięganie po ambitne, wymagające role

Choć Tom Cruise kojarzył się głównie z filmami komercyjnymi, to starał się także sięgać po ambitniejsze role. W 1989 roku zagrał w dramacie wojennym „Urodzony 4 lipca”, za co zdobył Złoty Glob. Rola w „Rain Manie” także wymagała od niego większego zaangażowania aktorskiego.

Udowodnienie, że nie jest tylko aktorem komercyjnym

Cruise z biegiem lat coraz wyraźniej dawał do zrozumienia, że nie chce być tylko aktorem filmów komercyjnych. Kolejne dramaty i filmy obyczajowe z jego udziałem pokazywały jego różnorodność i umiejętności. Aktor udowodnił, że stać go na poważne role wymagające przemiany.

Nagrody i nominacje za role wymagające przemiany

Ambitne role w filmach takich jak „Magnolia” (1999), „Oczy szeroko zamknięte” (1999) Kubrica czy „Urodzeni mordercy” (1993) przyniosły Cruise'owi szereg nominacji do nagród filmowych. Pokazały, że jego talent aktorski dalece wykracza poza role w filmach akcji czy romansach.

Współpraca z wielkimi reżyserami - szansa na rozwój warsztatu

Początek współpracy z uznanymi reżyserami

Ważnym elementem w karierze Cruise'a było nawiązanie współpracy z czołowymi reżyserami tamtych czasów. Już w latach 80. pracował z takimi twórcami jak Ridley Scott, Martin Scorsese czy Oliver Stone.

Możliwość rozwoju dzięki pracy z mistrzami

Praca z uznanymi reżyserami stanowiła dla Cruise'a szansę na rozwój warsztatu i zdobycie doświadczenia. Aktor chętnie korzystał z możliwości pracy z takimi mistrzami jak Kubrick czy Paul Thomas Anderson.

Wyjście poza schematyczne role i granie postaci złożonych

Dzięki współpracy z wybitnymi reżyserami Cruise miał okazję wcielać się w złożone, wymagające postacie wykraczające poza schematy. Kreacja w „Magnolii” Andersona pokazała jego warsztat w nowym świetle.

Od kosmicznego pilota do autysty - ewolucja Toma Cruise'a

Od kosmicznego pilota do autysty - ewolucja Toma Cruise'a

Porównując role Cruise'a z początku i końca lat 80., widać ogromną ewolucję aktora. Od pewnego siebie pilota w „Top Gunie” do cierpiącego na autyzm Raymonda w „Rain Manie” - Cruise pokazał swoją wszechstronność.

Najważniejsze filmy z przełomu lat 80. i 90.

Przełom lat 80. i 90. to dla Cruise'a występy w takich przełomowych filmach jak „Urodzony 4 lipca”, „Rain Man”, „Dni grzmotu” czy „Wywiad z wampirem”. Aktor udowodnił wtedy, że należy do czołówki Hollywood.

Od „Top Guna” do „Rain Mana” - droga na szczyt sławy

Dzięki rolom w „Top Gunie” i „Rain Manie” Cruise przeszedł fascynującą drogę od młodzieńczego idola nastolatek do aktora o uznanym, dojrzałym warsztacie. Stał się jedną z największych gwiazd światowego kina.

Podsumowanie

Kariera Toma Cruise'a to fascynująca opowieść o drodze aktora od mało znanego debiutanta do miana supergwiazdy światowego formatu. Początkowe role w filmach młodzieżowych uczyniły go idolem nastolatek, ale Cruise konsekwentnie dążył do rozwoju. Dzięki pracy z wielkimi reżyserami i podejmowaniu ambitnych wyzwań aktorskich stał się jednym z najbardziej utytułowanych aktorów Hollywood. Jego filmografia to znakomity przykład ewolucji gwiazdora kina.

Najczęściej zadawane pytania

Na początku kariery Cruise grał role drugoplanowe. Przełomem była rola w filmie „Risky Business” z 1983 r. Kolejne produkcje to m.in. „Wszystkie jutra świata”, „Legenda”, „Top Gun”.

Zawdzięcza to głównie rolą w komediach romantycznych, takich jak „Cocktail”, „Barwy pieniędzy”, „Daleko od domu”. Wcielał się w atrakcyjnych, pożądanych mężczyzn.

Aktor sięgał m.in. po takie wyzwania, jak „Urodzony 4 lipca”, „Rain Man”, „Wywiad z wampirem”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Magnolia”. Pokazał w nich swój talent.

Pracował m.in. z Ridleyem Scottem, Stanleyem Kubrickem, Martinem Scorsese, Paolem Thomasem Andersonem, Oliverem Stone’em. Była to okazja do rozwoju.

Na początku grywał w komediach młodzieżowych, potem w dramatach wojennych i obyczajowych. Jego warsztat dojrzewał.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Latem obłędnie modna i stylowa spódniczka tenisowa nie tylko na korcie
  3. Filmy o depresji - jak kino pokazuje chorobę
  4. Filmy o polityce - gry o władzę
  5. Blake lively zdjęcie laktatorem matkość obowiązki koniec przerw
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska

Jestem pasjonatką różnorodnych form rozrywki i zawsze chciałam dzielić się swoją miłością do kina, telewizji i wszelkich atrakcji, które kształtują naszą kulturę rozrywkową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły