Najlepsze role młodego DiCaprio - od Gilberta Grape'a do Revenanta

thumbnail
author-image

Iga Kalinowska

18.08.2023 | 9 min.

Leonardo DiCaprio to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia. Jego kariera rozpoczęła się jeszcze w latach 90., kiedy to zagrał w kilku niezależnych produkcjach obok takich gwiazd jak Johnny Depp oraz Robert De Niro. Później wystąpił u boku Kate Winslet w oscarowym filmie Jamesa Camerona "Titanic", co przyniosło mu ogólnoświatową sławę. Przez lata DiCaprio współpracował z największymi reżyserami Hollywood, grając zarówno w kasowych hitach, jak i mniejszych, artystycznych produkcjach. W 2016 roku w końcu zdobył upragnionego Oscara za rolę w filmie "Revenant: Zmartwychwstanie". Prześledźmy niezwykłą ewolucję aktorską DiCaprio - od niezależnych produkcji początku lat 90., poprzez wielkie hity, aż do zdobycia statuetki Academy Award.

Początki kariery i role w niezależnych produkcjach

Debiut w „Krytycznym wieku”

Leonardo DiCaprio rozpoczął aktorską karierę już jako nastolatek. W 1990 roku, mając zaledwie 16 lat zadebiutował na dużym ekranie w serialu "Rodzina Zastępcza". Jego pierwszą poważną rolą filmową była kreacja bezdomnego nastolatka w dramacie "Krytyczny wiek" z 1991 roku. Film opowiadał o grupie outsiderów na przedmieściach Los Angeles. Młody Leo od razu zwrócił na siebie uwagę charyzmą i niezwykłym talentem aktorskim.

Przełomowa rola w „Co gryzie Gilberta Grape’a”

Przełomem okazała się rola upośledzonego umysłowo Arniego Grape'a w filmie "Co gryzie Gilberta Grape'a" z 1993 roku. DiCaprio wcielił się w postać autystycznego brata tytułowego bohatera granygo przez Johnny'ego Deppa. Kreacja młodego aktora zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła mu pierwszą nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. To otworzyło Leo drzwi do wielkiej kariery.

Współpraca z reżyserami niezależnymi filmów

W drugiej połowie lat 90. DiCaprio grywał głównie w niezależnych, artystycznych produkcjach. W 1995 roku zagrał u boku Roberta De Niro w dramacie kryminalnym „Pościg”. Rok później partnerował Claire Danes w ekranizacji "Romea i Julii" Szekspira. W tym okresie współpracował z uznanymi reżyserami kina niezależnego, takimi jak Jim Jarmusch czy Lasse Hallström.

Role w filmach gangsterskich i sensacyjnych

De Niro młodego pokolenia w „Pościgu” i „Romeo i Julii”

Jedną z pierwszych poważnych ról DiCaprio była postać Rogera w thrillerze "Pościg" z 1995 roku. Partnerował w nim samemu Robertowi De Niro, wcielając się w jego pasierba. Film opowiadał o pościgu FBI za seryjnym mordercą. Krytycy chwalili grę młodego Leo, porównując go do młodego De Niro. Rok później DiCaprio zagrał tytułowego Romea w bardzo śmiałej, nowoczesnej adaptacji tragedii Szekspira. Jego partnerką była Claire Danes jako Julia.

U boku Toma Hanksa w „Skazanym na Shawshank”

W 1994 roku DiCaprio pojawił się w epizodycznej, lecz ważnej roli w głośnym filmie "Skazani na Shawshank". Wcielił się w postać młodego więźnia, który popełnia samobójstwo. To był jego jedyny występ u boku Toma Hanksa, który grał główną rolę. Film opowiadał o losach więźniów zakładu karnego Shawshank i został ciepło przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków.

Główne role w filmach „Pluton” i „Przekręt”

W drugiej połowie lat 90. DiCaprio grał już główne role w coraz większych produkcjach. W sensacyjnym filmie „Pluton” z 1995 roku wcielił się w postać młodego policjanta ścigającego seryjnego mordercę. Z kolei w „Przekręcie” z 1996 roku partnerował Robertowi De Niro i Sharon Stone. Film opowiadał o manipulacjach na nowojorskiej giełdzie. Krytycy chwalili grę DiCaprio, który świetnie odnalazł się w roli cwaniaczka i oszusta.

Filmy historyczne i biograficzne

Biograficzny „Aviator” Martina Scorsese

Jedną z najważniejszych ról w karierze DiCaprio była kreacja słynnego Howarda Hughesa w filmie „Aviator” Martina Scorsese z 2004 roku. Aktor w niezwykle przekonujący sposób sportretował ekscentrycznego miliardera, pioniera lotnictwa i reżysera filmowego. Za tę rolę otrzymał Złoty Glob i nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Mroczny „Pod ziemią” Jima Jarmuscha

W 1995 roku DiCaprio zagrał w niezależnym, czarno-białym filmie Jima Jarmuscha pt. "Pod ziemią". Wcielił się w postać outsidera, który prowadzi podwójne życie. Produkcja miała mroczny, depresyjny klimat. Krytycy docenili dojrzałą grę aktorską DiCaprio, który świetnie odnalazł się w nietypowej roli.

Kontrowersyjny „Znachor” Lasse Hallströma

W 1993 roku DiCaprio zagrał u boku Daniela Day-Lewisa w kontrowersyjnym filmie "Znachor" Lasse Hallströma. Przedstawiał on historię tytułowego znachora oskarżonego o pedofilię. Leo wcielił się w jedną z jego ofiar. Film wzbudził wiele dyskusji ze względu na drażliwą tematykę. DiCaprio został pochwalony za odważną rolę.

Współpraca z reżyserami światowego formatu

Obok Daniela Day-Lewis w „Zakazanym królestwie”

Jednym z przełomowych filmów w karierze DiCaprio było "Zakazane królestwo" z 1997 roku. Aktor zagrał u boku Daniela Day-Lewisa w oscarowym filmie Martina Scorsese. Produkcja opowiadała o bandzie imigrantów terroryzujących Nowy Jork XIX wieku. Krytycy docenili grę Leo, który świetnie wypadł obok wybitnego Day-Lewisa.

Z Kate Winslet w „Titanicu” Jamesa Camerona

Największym sukcesem komercyjnym w karierze DiCaprio pozostaje rola w filmie "Titanic" Jamesa Camerona. W tej oscarowej superprodukcji wcielił się w postać ubogiego artysty Jacka Dawsona, który zakochuje się w bogatej Rose granej przez Kate Winslet. Ich tragiczna historia miłosna na tle zatonięcia słynnego liniowca przeszła do historii kina i przyniosła Leo światową sławę.

U boku Martina Scorsese w „Infiltracji”

Kolejnym ważnym tytułem w filmografii DiCaprio był thriller "Infiltracja" Martina Scorsese z 2006 roku. Aktor zagrał policjanta, który infiltruje irlandzką mafię w Bostonie. Jego partnerami na ekranie byli Matt Damon i Jack Nicholson. Film zebrał dobre recenzje, a rola przyniosła Leo kolejną nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Od charakterystycznych ról po pierwsze Oscary

Niezrównoważony Frank w „Lotie”

Jedną z charakterystycznych ról DiCaprio była kreacja niezrównoważonego Franka w filmie "Lot" z 2010 roku. Wcielił się w postać pilota cierpiącego na zaburzenia osobowości. Podczas lotu Frank doznaje ataku paniki, w wyniku czego dochodzi do katastrofy. Leo bardzo przekonująco sportretował złożoną psychikę swojej postaci. Za tę rolę otrzymał pierwszą nominację do Złotego Globu.

Mroczny Calvin Candie w „Django”

Kolejną głośną kreacją DiCaprio była rola sadystycznego właściciela plantacji Calvin Candie w filmie "Django" Quentina Tarantino z 2012 roku. Aktor w przerażający sposób wcielił się w bezwzględnego rasistę z czasów niewolnictwa w USA. Jego aktorski pojedynek z Chrisem Waltzem przeszedł do historii kina. Rola przyniosła mu kolejną nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Triumf aktorski w „Wilku z Wall Street”

W 2013 roku DiCaprio kolejny raz wspaniale współpracował z Martinem Scorsese przy filmie "Wilk z Wall Street". Wcielił się w postać skorumpowanego maklera Jordana Belforta. Kreacja przyniosła mu Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie komediowym. Leo znów zachwycił krytyków swoim aktorskim talentem i charyzmą.

Od „Incepcji” po „Zjawę” i „Revenanta”

W blokbusterze Christophera Nolana

W 2010 roku DiCaprio pojawił się w głośnym filmie Christophera Nolana "Incepcja". Wcielił się w postać złodzieja stającego przed trudnym zadaniem "inceptowania" - wszczepienia myśli do czyjegoś umysłu. Produkcja zebrała bardzo dobre recenzje, a rola utwierdziła pozycję Leo jako gwiazdy filmów sensacyjnych.

Kolejna nominacja za „Revenanta”

W 2015 roku DiCaprio zagrał tytułowego "Revenanta" w filmie Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Był to twardziel i zwiadowca, który pragnie zemsty na zabójcach syna. Kreacja była niezwykle wymagająca fizycznie ze względu na trudne warunki zdjęciowe. Leo zachwycił krytyków i otrzymał za nią pierwszego w karierze Oscara dla najlepszego aktora.

Pierwszy Oscar za „Revenanta” Alejandro G. Iñárritu

Film "Revenant: Zmartwychwstanie" przyniósł Leonardo DiCaprio upragnionego Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Była to jego już 6 nominacja do tej nagrody. Wcześniej Leo długo uchodził za jednego z najwybitniejszych aktorów, którzy nigdy nie otrzymali Oscara. Statuetka za kreację twardziela i osiłka Hugh Glassa była zwieńczeniem jego wybitnych aktorskich dokonań.

Podsumowanie

Kariera Leonardo DiCaprio to pasmo aktorskich triumfów i współpracy z największymi reżyserami w Hollywood. Aktor już od początku swojej drogi imponował talentem i charyzmą, wcielając się w złożone, dramatyczne role. Jego pozycja w światowym kinie jest niepodważalna. DiCaprio z powodzeniem łączy występy w kasowych hitach z niezależnymi produkcjami, zdobywając uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Oscar za rolę w filmie "Revenant" był zasłużoną nagrodą dla wybitnego aktora o niezwykłej ekspresji. Leonardo DiCaprio na stałe zapisał się w historii X Muzy jako jeden z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zaczęła się kariera DiCaprio?

Kariera DiCaprio rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 90., kiedy jako nastolatek zagrał epizodyczne role w serialach telewizyjnych. Jego pierwszą poważną rolą był występ w dramacie "Krytyczny wiek" z 1991 roku.

Która rola była przełomem w karierze DiCaprio?

Za przełomową uważa się rolę upośledzonego Arniego Grape'a w filmie "Co gryzie Gilberta Grape'a" z 1993 roku. Kreacja przyniosła Leo pierwszą nominację do Oscara.

Z kim najczęściej współpracował?

DiCaprio wielokrotnie współpracował z reżyserem Martinem Scorsese, grając w takich jego filmach jak "Aviator", "Infiltracja" czy "Wilk z Wall Street".

Kiedy DiCaprio zdobył Oscara?

Pierwszego Oscara DiCaprio otrzymał dopiero w 2016 roku za rolę w filmie "Revenant: Zmartwychwstanie" Alejandro Gonzáleza Iñárritu.

W jakich produkcjach warto go obejrzeć?

Najlepsze role DiCaprio to m.in. "Incepcja", "Django", "Wilk z Wall Street", "Revenant: Zmartwychwstanie" i "Titanic". Warto obejrzeć go również we wczesnych filmach "Krytyczny wiek" i "Co gryzie Gilberta Grape'a".

tagTagi
shareUdostępnij
author
Iga Kalinowska

Jestem pasjonatką różnorodnych form rozrywki i zawsze chciałam dzielić się swoją miłością do kina, telewizji i wszelkich atrakcji, które kształtują naszą kulturę rozrywkową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły