Najlepsi aktorzy grający prezydentów - od Washingtona do Nixona

Najlepsi aktorzy grający prezydentów - od Washingtona do Nixona
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska22.08.2023 | 6 min.

Filmowe i telewizyjne wizerunki prezydentów Stanów Zjednoczonych od samego początku istnienia kina i telewizji fascynowały twórców oraz publiczność. Wielu utalentowanych aktorów miało okazję wcielić się w te ikoniczne postaci przywódców USA. Ich kreacje pozwoliły widzom lepiej poznać i zrozumieć charyzmatyczne osobowości oraz dokonania najważniejszych amerykańskich prezydentów.

Aktorzy grający George'a Washingtona

Wizerunek pierwszego prezydenta USA

George Washington, jako pierwszy prezydent USA, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii tego kraju. Jego heroiczna walka o niepodległość, a później mądre przywództwo w początkach istnienia Stanów Zjednoczonych sprawiły, że do dziś pozostaje on symbolem ojca założyciela narodu amerykańskiego. Stąd też aktorzy grający Washingtona musieli oddać jego autorytet, godność i mądrość.

Najsłynniejsze role aktorskie

W rolę Washingtona wcielali się tacy znani aktorzy jak Jeff Daniels, Barry Bostwick, Anthony Hopkins czy Donald Moffat. Szczególnie cenione są kreacje Roberta Ryana w filmie "The President's Lady" oraz Morgan Freeman w miniserialu "George Washington". Aktorzy ci z wielką dbałością o szczegóły odtwarzali osobowość i charyzmę Waszyngtona.

Cechy charakterystyczne dla przedstawień

Najlepsi aktorzy grający Washingtona starali się oddać jego powagę, opanowanie i mądrość życiową. Często eksponowano heroiczny wizerunek generała walczącego o niepodległość młodego państwa. Podkreślano przy tym ascetyczny, surowy charakter pierwszego prezydenta.

Aktorzy jako Thomas Jefferson

Główne cechy trzeciego prezydenta

Thomas Jefferson, trzeci prezydent USA, był wybitnym mężem stanu, filozofem i wizjonerem nowoczesnego państwa. Do historii przeszedł jako autor Deklaracji Niepodległości. Aktorzy musieli więc oddać jego intelekt, zamiłowanie do nauki i kultury oraz wizję nowoczesnej Ameryki.

Najbardziej pamiętne role

W Jeffersona wcielali się znani aktorzy, jak Nick Nolte, Ken Howard czy Raul Julia. Bardzo wysoko oceniane są role Adama Arkina w filmie "Jefferson in Paris" oraz Shimon Peresa w miniserialu "Sally Hemmings: An American Scandal". Ukazały one wielowymiarową osobowość tego prezydenta.

Porównanie różnych aktorów

Poszczególni aktorzy różnie podchodzili do roli Jeffersona. Jedni kładli nacisk na jego żarliwy patriotyzm, inni na refleksyjność i zamiłowanie do nauki. Wszyscy jednak starali się sportretować go jako człowieka idei i wizjoner nowoczesnej Ameryki.

Abraham Lincoln na ekranie

Wyzwania związane z grą 16. prezydenta

Abraham Lincoln, 16. prezydent USA, przeszedł do historii jako zwycięzca wojny secesyjnej i zwolennik zniesienia niewolnictwa. Jego legendarna postać była ogromnym wyzwaniem dla aktorów. Musieli oddać charyzmę i determinację Lincolna w walce o zjednoczenie kraju.

Legendarni aktorzy wcielający się w tę postać

W Lincolna wcielało się wielu znakomitych aktorów, m.in. Henry Fonda, Raymond Massey, Hal Holbrook czy Daniel Day-Lewis. Szczególnie cenione są kreacje Masseya w filmie "Abe Lincoln in Illinois" oraz Day-Lewisa w obrazie "Lincoln".

Charakterystyczne elementy wizerunku

Aktorzy grający Lincolna zwykle eksponowali jego charyzmę, siłę przekonań i determinację. Często podkreślano również cechy fizyczne 16. prezydenta - wysoką, chudą sylwetkę i charakterystyczną twarz z brodą.

Franklin Delano Roosevelt w filmach

Najlepsi aktorzy grający prezydentów - od Washingtona do Nixona

Przedstawienie prezydenta z okresu wielkiego kryzysu

Franklin Delano Roosevelt, prezydent USA w latach 1933-1945, zapisał się w historii jako przywódca, który poprowadził kraj przez wielki kryzys i II wojnę światową. Aktorzy musieli zatem oddać jego charyzmę i umiejętności przywódcze w trudnych czasach.

Aktorzy z er filmowych i współczesnych

W Roosevelta wcielali się znani aktorzy, m.in. Ralph Bellamy, Jon Voight, Bill Murray i Kenneth Branagh. Za wybitne uznaje się role Bellamy'ego w filmach z lat 30. i 40. oraz Murraya w "Hyde Parku w Hudsonie".

Odzwierciedlenie charyzmy i przywództwa

Najlepsi aktorzy skupiali się na odzwierciedleniu charyzmy, pewności siebie i przywódczych umiejętności Roosevelta w kryzysowych latach jego prezydentury. Ukazywali go jako człowieka czynu, zdecydowanego pokonać trudności.

John Fitzgerald Kennedy w kulturze

Młody i charyzmatyczny prezydent USA

John F. Kennedy, 35. prezydent USA, do dziś uchodzi za jednego z najbardziej charyzmatycznych przywódców w historii. Jego młodość, atrakcyjność i postępowe poglądy sprawiły, że aktorzy musieli oddać jego wyjątkowy magnetyzm.

Role aktorskie kreujące jego wizerunek

W Kennedy'ego wcielali się m.in. Cliff Robertson, Martin Sheen, Patrick Dempsey i James Marsden. Znakomitą kreację stworzył Bruce Greenwood w filmie "Trzynaście dni". Ukazał on charyzmę i intelekt młodego prezydenta.

Cechy charakterystyczne dla przedstawień

Aktorzy grający Kennedy'ego z reguły akcentowali jego atrakcyjność, charyzmę i energię. Często eksponowano również jego elokwencję, intelekt i nowoczesne poglądy jak na polityka lat 60.

Richard Nixon na małym i dużym ekranie

Kontrowersyjny prezydent w popkulturze

Richard Nixon, 37. prezydent USA, przeszedł do historii z racji afery Watergate, która zmusiła go do dymisji. Dla aktorów był więc postacią kontrowersyjną. Musieli oddać złożoność jego osobowości.

Główne role aktorskie

W Nixonów wcielali się Anthony Hopkins, Frank Langella, John Cusack i Kevin Spacey. Znakomite kreacje stworzyli Langella w filmie "Frost/Nixon" oraz Hopkins w "Nixonie" Olivera Stone’a.

Sposoby sportretowania jego osobowości

Aktorzy różnie przedstawiali skomplikowaną osobowość Nixona - jedni akcentowali jego nieuczciwość, inni ukazywali go jako zagubionego idealistę. Wspólnie oddawali jednak złożoność i kontrowersyjność tej postaci.

Podsumowanie

Filmowe i telewizyjne wizerunki prezydentów USA od samego zarania tych mediów przyciągały uwagę twórców i widzów. Wielu utalentowanych aktorów miało okazję wcielić się w najważniejsze postaci przywódców amerykańskich. Ich kreacje pozwoliły lepiej zrozumieć osobowości i dokonania prezydentów - od ojców założycieli, przez bohaterów wojen, po kontrowersyjne postaci nowszej historii. Pozostają one trwałym elementem kultury i ważnym świadectwem dziejów USA.

Najczęstsze pytania

Jaki aktor najlepiej zagrał George'a Washingtona?

Za szczególnie udane uważa się kreacje Roberta Ryana i Morgana Freemana, którzy z wielką starannością oddali osobowość pierwszego prezydenta.

Które role Jeffersona są najbardziej pamiętne?

Do najlepszych należą role Adama Arkina w "Jefferson in Paris" i Shimon Peresa w "Sally Hemmings: An American Scandal". Ukazały wielowymiarowość tej postaci.

Kto idealnie wcielił się w postać Abrahama Lincolna?

Legendarnymi aktorami grającymi Lincolna są Raymond Massey i Daniel Day-Lewis. Stworzyli kreacje oddające charakter i determinację 16. prezydenta.

Który aktor najlepiej zagrał JFK?

Za wybitną uważa się kreację Bruce'a Greenwooda w filmie "Trzynaście dni". Aktor znakomicie oddał charyzmę i intelekt młodego prezydenta Kennedy'ego.

Jakie role Nixona są najwybitniejsze?

Szczególnie doceniane są kreacje Anthony'ego Hopkinsa i Franka Langelli. Pokazały złożoną i kontrowersyjną osobowość Nixona w sposób wyważony i wielowymiarowy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Nieoczekiwany sekret wypoczynku Tremonti - poznaj jego styl życia
  3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  4. Filmy o polityce - gry o władzę
  5. Michał korkosz: radość w jedzeniu i gotowaniu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska

Jestem pasjonatką różnorodnych form rozrywki i zawsze chciałam dzielić się swoją miłością do kina, telewizji i wszelkich atrakcji, które kształtują naszą kulturę rozrywkową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyNajlepsze filmy o sztuce - artysta jako bohater

Kino od dawna czerpie z losów artystów, próbując dotrzeć do istoty ich geniuszu i psychiki. Filmy biograficzne pozwalają widzom lepiej zrozumieć twórców, źródła pasji i motywacje stojące za arcydziełami. Przybliżając historie buntowników i wizjonerów, produkcje te pomagają docenić wyjątkowość tych, którzy potrafili zmieniać oblicze sztuki.