Krzyk kobiet coraz głośniejszy - emancypacyjna siła w podcaście Call to action

Krzyk kobiet coraz głośniejszy - emancypacyjna siła w podcaście Call to action
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska21 maja 2024 | 3 min

Drogie Czytelniczki, czy również odczuwasz czasem gniew, którego źródła tkwią gdzieś w doświadczeniach naszych przodkiń? Nosimy w sobie złość naszych matek, babek i prababek - przekonuje Aleksandra Nowak, dziennikarką i współtwórczynią feministycznego magazynu. W najnowszym odcinku podcastu "Call to action!" rozmawia ona o emancypacyjnej sile kobiecego gniewu i tym, jak ważne jest aby się nim nauczyć zarządzać.

Gniew kobiet z pokolenia na pokolenie

Gniew jest emocją, która od wieków była tłumiona w kobietach. Nasze matki, babki i prababki były dyscyplinowane i uciszane, zmuszane do wypierania swojej złości. Ten przekazywany z pokolenia na pokolenie krzyk wciąż w nas drzemie, czekając na uwolnienie.

Wychowywane w kulturze, która nakazywała nam być grzecznymi i milczeć, od najmłodszych lat uczyłyśmy się stłumić nasze emocje. Tymczasem gniew jest naturalną i zdrową reakcją na niesprawiedliwość, która nas spotyka. Nie powinnyśmy go się wstydzić ani tłumić.

Dziś, w dobie rosnącej świadomości feministycznej, coraz więcej kobiet uświadamia sobie, jak wiele zostało im odebrane. Gniew naszych przodkiń zaczyna w nas narastać, domagając się wyrażenia.

Wspólnotowe doświadczenie złości w strajkach kobiet

Jesień 2020 roku w Polsce była czasem bezprecedensowego gniewu kobiet. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający prawo aborcyjne obudził w nas krzyk i siłę, którą przez wieki zmuszano nas do tłumienia.

Na ulicach miast wylewały się tłumy protestujących kobiet. Ich gniew był wspólnotowym doświadczeniem, łączącym nas w walce o podstawowe prawa. Ta solidarność i poczucie bycia częścią większej całości dawały siłę do kontynuowania protestu.

  • Czarne protesty i strajki kobiet
  • Rewolucyjna książka Aleksandry Nowak „Wyp***dalać! Historia kobiecego gniewu"
  • Oddająca siłę wspólnotowego doświadczenia złości

Czytaj więcej: Jak przeliczyć ampery na kilowaty - poradnik

Jak przekuć gniew w emancypacyjne działanie?

Zdjęcie Krzyk kobiet coraz głośniejszy - emancypacyjna siła w podcaście Call to action

Gniew to potężna energia, która może stać się paliwem do zmian. Jednak aby ją produktywnie wykorzystać, musimy nauczyć się nią zarządzać. Stłumiony i skierowany do wewnątrz gniew jest toksyczny, ale uwalniany w odpowiedni sposób może przynieść emancypację.

Kluczem jest znalezienie sposobów na konstruktywne uwolnienie tej energii - poprzez sztukę, aktywizm, pisanie czy inne formy ekspresji. Dzięki temu przestaniemy pozwalać, aby gniew nas paraliżował, a zaczniemy go wykorzystywać jako siłę napędową do walki o sprawiedliwość.

W najnowszym odcinku podcastu "Call to action!" Aleksandra Nowak rozmawia właśnie o tym, jak z gniewu zrobić użytek i przekuć go w emancypacyjne działanie. To swego rodzaju trening uwalniania złości, który pomoże każdej kobiecie odzyskać swój krzyk.

Zapraszamy do wysłuchania tego ważnego i inspirującego podcastu. Pamiętajmy, że dopóki nie wydobędziemy na światło dzienne naszego głęboko zakorzenionego gniewu, nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać naszej kobiecej siły.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Dedal i Ikar - mitologiczna opowieść w formie komiksu.
  3. Najlepsze programy na CBS Reality - co warto oglądać?
  4. Nowy odcinek podcastu kroni paryskich: Barwne życie w Montparnasse
  5. Gry "Młodzi Tytani" - co oferują gry oparte na popularnym serialu animowanym.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Stefania Sadowska
Stefania Sadowska

Jestem pasjonatką sztuki filmowej i serialowej, zafascynowaną każdym kadrem, który mówi swoją historię. Na tym blogu odkryjesz recenzje, ukryte smaczki fabularne oraz kulisy produkcji. Zapraszam na podróż przez ekranowe światy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły