Press "Enter" to skip to content

Jakie zadanie otrzymał Noe?

Czy trudno jest ci robić to, czego wymaga Jehowa? Czasem może tak być. Pod wpływem zmęczenia, zniechęcenia, trosk życiowych może nam nie być łatwo robić tego, o co nas prosi Jehowa w swoim natchnionym Słowie. Z tym większą uwagą powinniśmy więc przyjrzeć się postawie pewnego człowieka, który żył w naprawdę trudnych czasach – postawie Noego i jego rodziny. Biblijną relację o życiu Noego znajdujemy w 6 rozdziale księgi Rodzaju. Przypomnimy sobie dzisiaj, kim był, jakie zadanie otrzymał od Jehowy i jak mu poszło.

Zobaczmy do księgi Rodzaju 6:9

Oto dzieje Noego.
Noe był człowiekiem prawym. Okazał się nienaganny wśród współczesnych. Noe chodził z prawdziwym Bogiem.

W tym krótkim fragmencie znajdujemy informację, że „Noe chodził z Bogiem”. Noe był tak podporządkowany woli Boga i tak gorąco Go kochał, że niejako szedł ramię w ramię z Jehową. Był przyjacielem Jehowy. Swoją postawą wyróżniał się wśród współczesnych mu ludzi. Dlaczego? Ponieważ Noe żył w świecie, który pogrążał się w zepsuciu. O niegodziwości ówczesnego społeczeństwa świadczą słowa Jehowy zapisane w Rodzaju 6:13

Potem Bóg powiedział do Noego: „Postanowiłem unicestwić wszelkie żywe stworzenia, bo z powodu ludzi ziemia jest pełna przemocy. Dlatego ich zgładzę, a ziemię obrócę w ruinę”

W oczach Jehowy „ziemia była pełna przemocy”. Dlaczego tak się stało? Jak wiemy, jakiś czas wcześniej wśród aniołów Bożych doszło do buntu. Już w ogrodzie Eden jeden z nich, znany później jako Szatan Diabeł, sprowadził Adama i Ewę na drogę grzechu, a w czasach Noego sprawiedliwą władzę Jehowy zaczęli odrzucać także inni aniołowie. Opuszczali oni wyznaczone im przez Boga miejsce w niebie, schodzili na ziemię, przybierali ludzkie ciała i żenili się z pięknymi kobietami. Ci dumni, egocentryczni buntownicy wywierali na ludzi zgubny wpływ.

Co gorsza, z nienaturalnych związków zmaterializowanych aniołów z ziemskimi kobietami rodzili się nadzwyczaj silni synowie. Biblia nazywa ich nefilimami, co dosłownie znaczy „ci, którzy powalają”, czyli przywodzą innych do upadku. Ci bezwzględni, brutalni tyrani doprowadzili do tego, że przemoc rozpanoszyła się na niespotykaną skalę. Nic dziwnego, że Jehowa postanowił unicestwić to zepsute, zdeprawowane społeczeństwo.

Jakie zadanie otrzymał wówczas Noe? Zobaczmy do Rodzaju 6:14-16

Zbuduj więc sobie arkę z drzewa żywicznego. Zrób w niej pomieszczenia, a wewnątrz i na zewnątrz powlecz ją smołą. Zbudujesz ją w ten sposób: arka ma być długa na 300 łokci, szeroka na 50 łokci i wysoka na 30 łokci. Wykonasz w arce okno na łokieć od góry, a wejście do niej zrobisz z boku. Arka ma mieć trzy kondygnacje.

Wyobraźmy sobie moment, w którym Noe otrzymuje to zadanie. Jego życie w niegodziwym społeczeństwie musiało i tak być trudne, a tu otrzymuje polecenie zbudowania arki długiej na 133 metry, szerokiej na 22 i wysokiej na 13. Było to naprawdę gigantyczne zadanie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ówczesne możliwości techniczne. Nie było pił spalinowych ani dźwigów. Należało ręcznie ściąć drzewa, przetransportować kłody, ociosać je, nadać im odpowiedni kształt i je połączyć. Arka miała mieć trzy kondygnacje z licznymi pomieszczeniami, drzwi z boku oraz otwory okienne pod samym dachem. Od momentu otrzymania zadania od Jehowy życie Noego i jego rodziny najprawdopodobniej diametralnie się zmieniło.

Wyobraźmy sobie Noego, jego żonę, jego synów oraz ich żony, jak powlekają smołą szkielet arki. W powietrzu unoszą się gryzące opary gorącej smoły. Noe wie, że choć on i jego rodzina budują arkę od wielu lat, to przed nimi jeszcze wiele pracy. Tymczasem przychodzą zaciekawieni ludzie i drwią z nich. Wszyscy w okolicy mają rodzinę Noego za szaleńców. Im wyraźniejszych kształtów nabiera arka, tym bardziej ludzie szydzą — ponieważ myśl o potopie, który miałby zalać całą ziemię, wydaje im się śmieszna. Ostrzeżenia Noego to dla nich bajki! Nie mogą zrozumieć, dlaczego dojrzały mężczyzna marnuje życie swoje i swojej rodziny na taką bezsensowną pracę.

Czy Noe narzekał? Czy próbował zmodyfikować wskazówki, które dał mu Jehowa? Np. zamiast pokryć smołą arkę wewnątrz i na zewnątrz, pokrył ją jedynie z zewnątrz? Nie. Zobaczmy do sprawozdania z Rodzaju 6:22

I Noe zrobił wszystko tak, jak mu Bóg nakazał. Tak właśnie zrobił.

Dlaczego Noe wykonał wszystko w najdrobniejszym szczególe zgodnie z zaleceniami Jehowy? Ponieważ wierzył, że Jehowa spełni swoją zapowiedź. Noe nie uważał, że potop jest mało prawdopodobny, tak jak otaczający go ludzie. On wierzył Jehowie.

Noe jest dla nas wspaniałym przykładem „chodzenia z Bogiem”. Głowy rodzin mogą go naśladować, ponieważ dbał on o duchową pomyślność całej swojej rodziny. Nazwano go „głosicielem prawości”, ponieważ przewodził w ogłaszaniu wyroku Jehowy na ówczesnym bezbożnym społeczeństwie.

On i jego żona są przykładami dla dzisiejszych rodziców. Noe z żoną musieli chronić dzieci przed demoralizującym wpływem otoczenia. Na pewno nie byli w stanie całkowicie odciąć synów od wieści o wyczynach nefilimów — mogli za to wpajać im prawdę o Jehowie Bogu, który nienawidzi przemocy.

Podczas budowy arki Noe pokazał, że wierzy Jehowie i ceni sobie bliską więź z Nim. Wzorem Noego my także możemy „chodzić z Jehową Bogiem” jak z przyjacielem, a ta przyjaźń może trwać wiecznie!

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena wpisu:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jakie zadanie otrzymał Noe?, 5.0 / 5 , ocen: 1
List. Królestwo Boże – imię

Szkoda, że nie możemy się zobaczyć i porozmawiać jak dawniej. W poprzednim liście wspomniałam o Królestwie Bożym, o które Jezus Read more

Kim są czterej jeźdzcy Apokalipsy?

Bardzo wielu ludzi słyszało o tzw. "czterech jeźdzcach Apokalipsy", bo to chyba najbardziej znana scena z księgi Objawienia. Niektórzy sądzą, Read more

Jaka przyszłość czeka naszą planetę?

Jaka przyszłość czeka naszą planetę?... Niektórzy uważają, że Ziemia zostanie zniszczona w wyniku wojny nuklearnej. Inni sugerują, że być może Read more

JAK DOBRZE ZNASZ BOGA? – materiały

JAK DOBRZE ZNASZ BOGA? Uwaga dla mówcy: Poznanie Boga to dużo więcej niż znajomość faktów o Nim. Chodzi o gruntowną Read more
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial