Czarny charakter - najlepsi aktorzy grający złoczyńców

Czarny charakter - najlepsi aktorzy grający złoczyńców
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska23.08.2023 | 8 min.

Filmowi złoczyńcy od zawsze fascynowali widzów. Aktorzy, którzy wcielają się w te mroczne postacie, muszą wykazać się niezwykłym talentem, aby stworzyć wiarygodne i zapadające w pamięć kreacje. W historii kina znajdziemy wiele przykładów genialnych aktorów, którym udało się stworzyć ikonicznych antagonistów. Od psychopatycznych morderców po charyzmatycznych tyranów - oto najlepsi aktorzy, którzy zagrali niezapomnianych kinowych złoczyńców.

Geniusze zła na ekranie - klasyka filmowego złoczyńcy

Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter w "Milczeniu owiec"

Jedna z najbardziej przerażających i zapadających w pamięć kreacji w historii kina. Hopkins stworzył postać inteligentnego, wyrafinowanego i absolutnie pozbawionego empatii seryjnego mordercy-kanibala. Jego lodowate spojrzenie, precyzyjna dykcja i aurę grozy, jaką roztaczał w każdej scenie, do dziś pamięta każdy kinoman. Hannibal Lecter na zawsze odmienił sposób, w jaki postrzegamy filmowych złoczyńców.

Heath Ledger jako Joker w "Mrocznym rycerzu"

Kreacja, za którą Ledger otrzymał pośmiertnego Oscara. Aktor wcielił się w Jokera jak nikt przedtem - stworzył nieprzewidywalnego, obłąkanego socjopatę o przerażającym makijażu i skłonnościach do eskalacji przemocy. Jego kultowa interpretacja komiksowego złoczyńcy na zawsze zmieniła podejście do tej postaci i wywarła ogromny wpływ na kino superbohaterskie.

Javier Bardem jako Anton Chigurh w "To nie jest kraj dla starych ludzi"

Bezwzględny płatny zabójca z nieodłącznym bolcem u boku. Bardem stworzył jednego z najbardziej przerażających antagonistów w historii kina. Chigurh to uosobienie śmierci - nieubłagany, pozbawiony empatii i litości morderca, który bezlitośnie realizuje swoje cele. Bardem swoją kamienną twarzą, lodowatym spojrzeniem i aurą grozy stworzył kultową postać.

Aktorzy wcielający się w ikonicznych złoczyńców z komiksów

Joaquin Phoenix jako Joker w filmie "Joker"

Fenomenalna kreacja Phoenixa, za którą otrzymał Oscara. Aktor sportretował komiksowego Jokera jak nigdy dotąd - jako wyobcowanego z marginesu społecznego outsidera, którego stopniowo pochłania obłęd. Phoenix stworzył mroczną, wielowarstwową interpretację postaci, która na nowo zdefiniowała tę ikoniczną postać.

Tom Hiddleston jako Loki w filmach MCU

Brytyjski aktor stworzył jednego z najbardziej charyzmatycznych złoczyńców MCU. Jego Loki to złożona postać - z jednej strony podstępny i knowający intrygi bóg, z drugiej rozczarowany brakiem uznania brat Thora. Hiddleston wniósł do roli dużo uroku, czarnego humoru i trafnie uchwycił motywacje Lokiego.

Margot Robbie jako Harley Quinn w "Legionie samobójców"

Robbie stworzyła pamiętną kreację szurniętej pomocnicy Jokera, emanującej niepokojącym urokiem. Aktorka w niezwykle charyzmatyczny sposób sportretowała tę postać - jej obłęd, niestabilność emocjonalną, ale teżmomentami naiwność i poczucie humoru. Robbie w pełni oddała anarchiczny duch tej komiksowej postaci.

Charyzmatyczni i przebiegli - złoczyńcy w thrillerach

Kevin Spacey jako John Doe w "Siedem"

Jedna z najbardziej pamiętnych ról w karierze Spacey'a. Aktor wcielił się w tajemniczego seryjnego mordercę realizującego swoje zbrodnie w oparciu o siedem grzechów głównych. Spacey stworzył intrygującą, wielowarstwową postać o chłodnej kalkulacji i przerażającym spokoju. Jego scena końcowa to jeden z najbardziej kultowych momentów w historii kina.

Mads Mikkelsen jako Le Chiffre w "Casino Royale"

Duński aktor znakomicie sportretował przebiegłego bankiera organizacji terrorystycznej i hazardzistę. Mikkelsen wniósł w tę postać aurę tajemniczości i niebezpieczeństwa. Jego pojedynek z Bondem przy stole do pokera należy do najlepszych scen antagonisty w serii o agencie 007.

Javier Bardem jako Raoul Silva w "Skyfall"

Kolejna fenomenalna kreacja Bardema, tym razem w roli antagonisty Bonda. Aktor sportretował Silvę jako mrocznego i złożonego złoczyńcę, posiadającego osobisty motyw zemsty na M. Bardem wniósł w tę postać dużo szaleństwa i niepokojącego uroku. Jego konfrontacja z Bondem należy do szczytowych momentów serii.

Aktorzy grający fikcyjnych dyktatorów i tyranów

Czarny charakter - najlepsi aktorzy grający złoczyńców

Forest Whitaker jako Idi Amin w "Ostatnim królu Szkocji"

Whitaker zdobył Oscara za kreację okrutnego dyktatora Ugandy. Aktor fenomenalnie udźwignął tę złożoną postać - ukazał zarówno charyzmę iinteligencję Amina, jak i jego niestabilność emocjonalną, paranoję oraz skłonności do niekontrolowanych wybuchów przemocy. Jedna z najlepszych ról w karierze Whitakera.

Christoph Waltz jako Hans Landa w "Bękartach wojny"

Waltz otrzymał Oscara za przepełnioną grozą i czarnym humorem kreację nazistowskiego oficera polującego na Żydów. Aktor znakomicie oddał bezwzględność i manipulacyjny urok Landy. Jego scena przesłuchania na początku filmu zapisała się w historii kina jako modelowy portret kinowego tyrana.

Ralph Fiennes jako Amon Goeth w "Liście Schindlera"

Przerażająca kreacja Fiennesa jako okrutnego komendanta obozu koncentracyjnego, znanego ze swojego sadystycznego traktowania więźniów. Aktor pokazał całe spektrum zła tej postaci - od nienawiści, przez obojętność, po fascynację własną destrukcyjnością. Jedna z najmocniejszych kinowych interpretacji zbrodniarza wojennego.

Serialowi psychopaci i socjopaci

Mads Mikkelsen jako Hannibal Lecter w serialu "Hannibal"

Mikkelsen w mistrzowski sposób wcielił się w młodszą wersję Lectera. Duński aktor wniósł w tę postać aurę tajemnicy, niebezpiecznego uroku i skrywanego obłędu. Jego interpretacja kanibalistycznego psychopaty jako wyrafinowanego estety i manipulatora należy do najlepszych kreacji w historii seriali.

Giancarlo Esposito jako Gus Fring w "Breaking Bad"

Esposito stworzył jednego z najbardziej kultowych złoczyńców w historii seriali jako opanowanego i metodycznego bossa narkotykowego. Jego Gus Fring maskował swoją prawdziwą naturę pod pozorem szanowanego biznesmena. Aktor świetnie uchwycił grozę tkwiącą pod maską tej postaci.

Nikolaj Coster-Waldau jako Jaime Lannister w "Grze o Tron"

Duński aktor w ciekawy sposób ewoluował z początkowo jednowymiarowego czarnego charakteru w złożoną postać. Kreacja Coster-Waldaau pokazała drogę Jaimego od cynicznego i bezwzględnego rycerza do człowieka podejmującego moralną przemianę. Aktor świetnie uchwycił ten rozwój postaci.

Aktorki wcielające się w mroczne bohaterki

Cate Blanchett jako Hela w filmach MCU

Blanchett ze swoim typowym kunsztem aktorskim wcieliła się w rolę przerażającej bogini śmierci z uniwersum Thora. Kreacja Blanchett emanowała aurą grozy i potęgi. Aktorka wniósł w tę postać cechy lodem zimnej dominatorki, ale też pewną dozę kpiącego humoru i kampowej przesady.

Glenn Close jako Cruella De Mon w "101 dalmatyńczykach”

Close stworzyła jedną ze swoich najbardziej kultowych postaci jako szalonej projektantki mody spragnionej zemsty i dalmatyńczych skór. Aktorka w genialny, przepełniony czarnym humorem sposób sportretowała ekscentryczną i niestabilną Cruellę. Jej kreacja na trwale zapisała się w popkulturze.

Amy Adams jako Camille w "Nocnych bestiach"

Adams z mocą wcieliła się w postać gangującej, wschodzącej gwiazdy półświatka przestępczego w Los Angeles lat 40. Aktorka pokazała niebezpieczny urok Camille, jej zdolność manipulacji i bezwzględność w dążeniu do celu. Magnetyzm Adams sprawił, że jej bohaterka stała się jedną z najbardziej zapadających w pamięć postaci filmu.

Podsumowanie

Filmowi złoczyńcy od zawsze fascynowali widzów, a aktorzy wcielający się w te mroczne postaci muszą wykazać się niezwykłym talentem. Najlepsi z nich tworzą kreacje, które na zawsze zapadają w pamięć i zmieniają sposób postrzegania danej postaci. Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter, Heath Ledger jako Joker, czy Joaquin Phoenix w tym samym wcieleniu to tylko niektóre przykłady genialnych aktorów, którym udało się stworzyć ikonicznych filmowych złoczyńców. Dzięki nim antagoniści w kinie nabrali nowych, często zaskakujących wymiarów i stały się postaciami wielowarstwowymi. Aktorzy ci udowodnili, że grając złoczyńcę można stworzyć rolę życia.

Najczęstsze pytania

Granie złoczyńcy to dla aktora wyzwanie i okazja do popisu. Tego typu role pozwalają im wykazać się warsztatem, wcielając się w postaci wielowymiarowe i nietuzinkowe. Czarny charakter daje też większą swobodę w budowaniu roli.

Przede wszystkim musi posiadać charyzmę i potrafić zagrać postać w sposób wiarygodny, ale też intrygujący. Ponadto powinien umieć wyrazić złożoność motywacji takiej postaci i stopniowo ją ujawniać. Dobry aktor sprawia, że widz rozumie złoczyńcę.

Wśród najlepszych aktorek grających złoczyńców wymienić trzeba Glenn Close jako Cruellę De Mon, Cate Blanchett jako Helę czy Amy Adams za rolę w "Nocnych bestiach". Wszystkie wnoszą w swoje kreacje aurę tajemnicy i niebezpieczeństwa.

Niekoniecznie. Są przykłady aktorów takich jak Joaquin Phoenix czy Heath Ledger, którzy stworzyli kultowe kreacje antagonistów będąc stosunkowo młodymi aktorami. Kluczem jest talent, charyzma i poczucie postaci.

Przede wszystkim są postaciami wielowymiarowymi, budzącymi grozę, ale i fascynację. Mają charyzmę i sprawiają, że widz ich rozumie. Najlepsi antagoniści ewoluują w trakcie historii. Ich motywy nie są jednoznaczne.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć kroki na kilometry - kalkulator i poradnik
  2. Nieoczekiwany sekret wypoczynku Tremonti - poznaj jego styl życia
  3. Role komikowe Roberta De Niro - mistrz komedii gangsterskiej
  4. Filmy o polityce - gry o władzę
  5. Michał korkosz: radość w jedzeniu i gotowaniu
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Iga Kalinowska
Iga Kalinowska

Jestem pasjonatką różnorodnych form rozrywki i zawsze chciałam dzielić się swoją miłością do kina, telewizji i wszelkich atrakcji, które kształtują naszą kulturę rozrywkową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyNajlepsze filmy o sztuce - artysta jako bohater

Kino od dawna czerpie z losów artystów, próbując dotrzeć do istoty ich geniuszu i psychiki. Filmy biograficzne pozwalają widzom lepiej zrozumieć twórców, źródła pasji i motywacje stojące za arcydziełami. Przybliżając historie buntowników i wizjonerów, produkcje te pomagają docenić wyjątkowość tych, którzy potrafili zmieniać oblicze sztuki.