Press "Enter" to skip to content

Biblijny pogląd na praktyki spirytystyczne

Jaki jest pogląd naszego Stwórcy na praktyki spirytystyczne? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ ma związek z utrzymaniem z Nim bliskiej więzi. Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw zdefiniować, czym w ogóle jest spirytyzm.

Najprościej mówiąc, jest to wiara w to, że duchy zmarłych ludzi po śmierci ciała dalej żyją i mogą się kontaktować z żywymi.

Wiele religii naucza, że po śmierci danego człowieka jakaś jego cząstka, często nazywana duszą, nie umiera, tylko przenosi się do innego świata, do dziedziny duchowej, i stamtąd może wpływać na losy żyjących.

Według takich wierzeń ciało umiera, ale dusza nie, i z kimś, kto zmarł, można się skontaktować albo bezpośrednio albo za pośrednictwem człowieka będącego medium, czyli osoby szczególnie podatnej na wpływ duchów.

Ale czy takie poglądy są zgodne z Biblią? Czy żywi mogą kontaktować się ze zmarłymi? A jeśli nie, to kto się podaje za duchy zmarłych? Kim są istoty duchowe, z którymi udaje nawiązać się kontakt np. podczas seansów spirytystycznych?

O tym oraz o innych kwestiach związanych z praktykami spirytystycznymi krótko sobie dzisiaj powiemy, a także o tym, jak nas jako Świadków Jehowy chroni wiedza z Pisma Świętego.

Wróćmy może najpierw do definicji spirytyzmu jako wiary w to, że duchy zmarłych ludzi po śmierci ciała dalej żyją i mogą się kontaktować z żywymi. Grecki odpowiednik wyrazu „spirytyzm” to farmakía, co dosłownie znaczy „zażywanie narkotyków; narkotyzowanie się”. Słowo to zaczęto kojarzyć ze spirytyzmem, ponieważ w starożytności podczas wywoływania demonów i uprawiania czarów zażywano narkotyki.

Dzisiaj spirytyzm przybiera różne formy. Występuje on pod postacią wróżbiarstwa, astrologii, hipnotyzmu, czarów, wuduizmu, tabliczek alfabetycznych (ouija), chiromancji, seansów spirytystycznych i innych sposobów rzekomego porozumiewania się ze zmarłymi.

Chyba taką najbardziej rozpowszechnioną formą spirytyzmu jest wróżenie. Jest to praktyka dowiadywania się o przyszłości albo o czymś nieznanym przy pomocy niewidzialnych duchów.

Dużo ludzi interesuje się spirytyzmem, ponieważ jest w nim coś tajemniczego i niesamowitego. Fascynuje ich. Tacy ludzie czytują książki na ten temat, chodzą na filmy lub oglądają programy telewizyjne związane z tymi sprawami. Mogą nawet chodzić na seanse spirytystyczne, podczas których medium stara się nawiązać kontakt ze światem duchów.

Ponieważ temat ten jest dla wielu fascynujący, nic dziwnego, że na całym świecie rośnie zainteresowanie spirytyzmem. W pewnej książce napisano, że “zdaniem wielu komentatorów zyjemy w okresie niesłychanego odradzania się okultyzmu”, którego rodzajem jest właśnie spirytyzm.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że niektóre religie chrześcijaństwa patrzą na uprawianie spirytyzmu przez palce lub nawet je aprobują. Dają one do zrozumienia, że nawiązywanie kontaktu z duchami to po prostu jeszcze jeden sposób przybliżania się do Boga.

Czy zaakceptowanie spirytyzmu przez kościoły chrześcijaństwa dowodzi jednak, że uznaje go również Bóg? Czy można np. przybliżyć się do Boga przez nawiązywanie kontaktu z duchami? Oczywiście, że nie. Pismo Święte wyraźnie temu przeczy.

Zanim jednak sprawdzimy, co dokładnie mówi Biblia na temat praktyk spirytystycznych, zastanówmy się, czy nawiązywanie kontaktu ze światem duchów jest w ogóle możliwe.

Czy żyjący na Ziemi ludzie mogą rozmawiać z kimś z dziedziny duchowej? Tak. Z Pisma Świętego wynika, iż w nawiązywaniu kontaktu z dziedziną duchową nie ma nic nowego.

Przecież nasz Wspaniały Stwórca Jehowa jest Duchem. Pierwsza para ludzka porozumiewała się z Nim, przebywając jeszcze w ogrodzie Eden. I była to normalna konwersacja.

W trzecim rozdziale pierwszej księgi biblijnej znajdujemy zapis rozmowy pomiędzy Stwórcą a Adamem i Ewą. Zobaczmy do Rodzaju 3:8-13.

8 Później usłyszeli głos Jehowy Boga, który przechadzał się po ogrodzie w porze dnia, kiedy powiewał wiatr. Mężczyzna i jego żona ukryli się przed Jehową Bogiem wśród drzew ogrodu. 9 I Jehowa Bóg wołał mężczyznę, i pytał: „Gdzie jesteś?”. 10 W końcu mężczyzna się odezwał: „Słyszałem Twój głos w ogrodzie, ale bałem się, bo jestem nagi, i dlatego się ukryłem”. 11 Bóg zapytał go: „Kto ci powiedział, że jesteś nagi?+ Czy jadłeś owoc z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?”+. 12 Mężczyzna odparł: „To ta kobieta, którą mi przyprowadziłeś, dała mi owoc z drzewa, więc jadłem”. 13 Wtedy Jehowa Bóg zapytał kobietę: „Dlaczego to zrobiłaś?”, a ona odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł, dlatego jadłam”+.

Pomijając samą treść rozmowy, to czytamy tutaj, że „Jehowa Bóg wołał mężczyznę i pytał: GDZIE JESTEŚ?”, „mężczyzna (Mu) odpowiedział”, po czym „Bóg go (ponownie o coś) zapytał”, a „mężczyzna odparł”. Także „kobietę Jehowa Bóg zapytał” a „ona odpowiedziała”.

Czyli Adam i Ewa mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z Kimś z dziedziny duchowej – z samym Jehową, który wcześniej przedstawił im widoki na życie wieczne w raju.

Także wierny Bogu Noe miał możliwość bezpośredniej rozmowy z Jehową. Jak czytamy w 6 rozdziale księgi Rodzaju, „Bóg powiedział do Noego: Zbuduj sobie arkę z drzewa żywicznego” i udzielił mu wskazówek na temat potopu.

Abraham też rozmawiał z Jehową i otrzymał od Niego wspaniale obietnice dotyczące przyszłości swojej, swoich potomków oraz nas.

Tak więc kontaktowanie się z dziedziną duchową jest jak najbardziej możliwe.

Ale nie wszystkie kontakty ze światem duchów opisane w Biblii okazały się pożyteczne. Zobaczmy jeszcze raz do 3 rozdziału księgi Rodzaju i odczytajmy wersety 1-5.

A wąż+ był najostrożniejszy* ze wszystkich dzikich zwierząt, które uczynił Jehowa Bóg. I przemówił do kobiety: „Czy Bóg rzeczywiście powiedział, że nie wolno wam jeść owoców ze wszystkich drzew ogrodu*?”+. 2 Na to kobieta rzekła do węża: „Możemy jeść owoce z drzew ogrodu+. 3 Ale o drzewie, które jest w środku ogrodu+, Bóg powiedział: ‚Nie wolno wam jeść jego owoców ani nawet go dotykać, bo w przeciwnym razie umrzecie’”. 4 Wtedy wąż odezwał się do kobiety: „Z całą pewnością nie umrzecie+. 5 Bóg wie, że w tym samym dniu, w którym zjecie z niego owoc, otworzą się wam oczy i staniecie się podobni do Boga — będziecie znali dobro i zło”+.

Z kim rozmawiała Ewa? Z niegodziwym duchem, Szatanem Diabłem, który posłużył się wężem, żeby ją zwieść. Skutki tamtej krótkiej rozmowy okazały się tragiczne nie tylko dla Ewy, nie tylko dla Adama i Ewy, ale także dla wszystkich ludzi, którzy się potem narodzili.

Przykre konsekwencje przyniosło także postępowanie zbuntowanych aniołów, którzy w czasach Noego wprowadzali ludzi w błąd, szerzyli przemoc i niemoralność. Wskutek ich działań „w oczach prawdziwego Boga ziemia była zrujnowana i napełniona przemocą”, jak czytamy w 6 rozdziale księgi Rodzaju.

Na pewno pamiętamy też opisanego w Ewangelii wg Marka 5:5 człowieka bedącego pod wpływem nieczystego ducha, który „Ciągle, nocą i dniem, krzyczał w grobowcach i w górach i sam siebie tłukł kamieniami“.

Także obecnie dla wielu osób kontakty z dziedziną duchową mają fatalne następstwa. Niegodziwi, zbuntowani aniołowie zwani demonami nie tylko kłamią, ale także podporządkowują sobie ludzi, popychając ich czasami do stosowania przemocy, a nawet do popełnienia morderstw

W naszych publikacjach znajdujemy relacje osób, które obecnie są naszymi współwyznawcami, a które wcześniej, przed poznaniem prawdy o Jehowie, były nękane przez demony.

Np. w Strażnicy nr 2 z 1988 roku jest życiorys naszej siostry Lintiny van Geenen mieszkającej w Surinamie. Zanim została Świadkiem Jehowy, demon zabił 16 osób z jej rodziny, a nad nią przez 18 lat znęcał się fizycznie i psychicznie. Nawiązując do znanych sobie przeżyć, napisała ona, że demony „potrafią zadręczyć swe ofiary na śmierć, jeśli im się nie podporządkują”.

Tak więc kontakty z dziedziną duchową są możliwe, ale dla wielu osób mają fatalne następstwa. Osoby, które dostaną się pod wpływ demonów, często przeżywają udręki fizyczne i psychiczne.

Co Biblia mówi o spirytyzmie? Skąd się wywodzi spirytyzm?

Praktyki spirytystyczne, rozpowszechnione w otaczającym nas świecie, nie pochodzą od Jehowy. W Dziejach Apostolskich 16:16-19 czytamy o „demonie wróżbiarstwa”, co wskazuje, iż „sztuka przepowiadania” wywodzi się od demonów.

Pismo Święte nigdzie nie mówi, że duchy zmarłych ludzi po śmierci ciała dalej żyją i mogą się kontaktować z żywymi. Wręcz przeciwnie, ze Słowa Bożego wyraźnie wynika, że niewidzialnymi propagatorami spirytyzmu są Szatan i demony. Ich celem jest zawsze odciąganie ludzi od Jehowy.

VN:F [1.9.22_1171]
Twoja ocena wpisu:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Wielka rzesza wychodząca z wielkiego ucisku

Jak już wspomnieliśmy, w wojnie Bożej zostaną usunięci skorumpowani władcy ziemscy oraz inni ludzie wyzyskujący drugich. Co ta zmiana będzie Read more

List. Królestwo Boże – imię

Szkoda, że nie możemy się zobaczyć i porozmawiać jak dawniej. W poprzednim liście wspomniałam o Królestwie Bożym, o które Jezus Read more

Kim są czterej jeźdzcy Apokalipsy?

Bardzo wielu ludzi słyszało o tzw. "czterech jeźdzcach Apokalipsy", bo to chyba najbardziej znana scena z księgi Objawienia. Niektórzy sądzą, Read more

Jakie zadanie otrzymał Noe?

Czy trudno jest ci robić to, czego wymaga Jehowa? Czasem może tak być. Pod wpływem zmęczenia, zniechęcenia, trosk życiowych może Read more

Be First to Comment

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
    Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial