Kredyt samochodowy czy leasing?

Każde przedsiębiorstwo wcześniej czy później staje przed koniecznością zakupu pierwszego samochodu firmowego. Dealerzy samochodowi prześcigają się w ofertach pięknych i funkcjonalnych samochodów użytkowych przeznaczony dla przedsiębiorstw. Nic tylko brać – przekonują nas reklamy w prasie, telewizji, radio i w mediach społecznościowych. Jednak skąd wziąć na to środki finansowe?

Jeśli firma stoi bardzo dobrze finansowo, może kupić samochód z pieniędzy firmowych. Ale czy warto? Obecnie na rynku banki i firmy finansujące mają dla firm szereg interesujących możliwości finansowania. Są nimi kredyty lub leasingi. Co lepsze dla firmy? Wybór odpowiedniego dla konkretnej jednostki gospodarczej sposobu finansowania w dużej mierze uzależniony jest od sytuacji przedsiębiorstwa. By wybrać odpowiedni sposób finansowania należy poznać co daje nam leasing, a jakie są korzyści z kredytu.

Kredyt. Kredyt zaciągnięty na zakup samochodu firmowego jest formą ciekawą dla firm, które już od pierwszego dnia użytkowania pragną mieć go na własność. Biorąc samochód w kredycie, to bank finansuje samochód w całości na podstawie wystawionej przez dealera faktury zakupu pojazdu. Zaraz po podpisaniu dokumentów w banku jesteśmy właścicielami pojazdu. W koszty firmowe mamy prawo wrzucić comiesięczne odpisy amortyzacyjne w wysokości 20% w skali roku lub 40% w skali roku (dotyczy to tylko samochodów używanych, których rocznik jest starszy niż 5 lat) oraz odsetki od zapłaconych rat kredytu, księgowane w momencie spłaty raty.

Leasing to forma finansowania szczególnie interesująca dla firm, które są czynnymi podatnikami VAT. Samochód nie jest nasz, tylko jest jakby wypożyczony w wyłączne użytkowanie dla naszej firmy. Właścicielem w dowodzie rejestracyjnym jest firma leasingowa, np. Getin Leasing. Lecz na nas jako użytkowniku pojazdu ciąży obowiązek ubezpieczania pojazdu, dokonywania napraw i przeglądów. W koszty wrzucamy co miesiąc faktury wystawiane przez podmiot finansujący, tytułem: opłata leasingowa. Opłata zawiera VAT, który możemy odliczyć od podatku należnego. Samochód jest nasz na własność dopiero po spłaceniu wszystkich rat leasingowych i wykupie auta.

Podsumowując, na pytanie co lepsze: kredyt czy leasing? – Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Formę finansowania należy dostosować do aktualnej sytuacji firmy.