Press "Enter" to skip to content

Jasło – spalone miasto

Od jakiegoś czasu przymierzam się do założenia skrytki multicache w serwisie Geocaching.com. Brakuje mi jednak motywacji, a przede wszystkim czasu, żeby ją dokończyć i opublikować. Poniżej znajduje się część opisu skrytki.


Jasło jest miastem już od ponad 650 lat. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego zabudowie, to okazuje się, że ma ono zadziwiająco mało zabytków. Ten fakt może dziwić, ponieważ według historyków przez bardzo długi okres było jednym z najpiękniejszych galicyjskich miast…

Jasło zostało jednak doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. I to nie podczas walk, ale „na rozkaz” ówczesnego starosty jasielskiego Waltera Gentza.

Żadne miasto w Polsce nie zostało tak potraktowane, jak liczące wówczas 15 tys. mieszkańców Jasło. Nawet skazana na zagładę Warszawa tak nie ucierpiała.

W czasie okupacji Jasło… wypiękniało. Niemiecki starosta dbał o nie jak o swoje. Z pasją je rozbudowywał, brukował ulice. I z pasją dokonał jego zagłady.

(…) Kiedy okazało się, że Niemcy muszą miasto opuścić, z premedytacją kazał dokonać jego całkowitego zniszczenia. Na zasadzie: jeżeli nie ja, to nikt inny.

Źródło: Nowiny24.pl

13 września zaczęto wysiedlać ludność z Jasła. Po wysiedleniu mieszkańców Niemcy rozpoczęli rabunek i niszczenie opustoszałego miasta. Podpalali i wysadzali w powietrze budynki publiczne i domy prywatne, było to działanie systematyczne i zaplanowane.

Źródło: Wikipedia

 

Tragedię Jasła, celowe zniszczenie jego dorobku i architektury, można zobaczyć na nagraniach archiwalnych z pożogi miasta: Hitlerowcy zniszczyli Jasło w 97 procentach

Według późniejszych szacunków, z 1230 budynków doszczętnie zniszczono ponad 700, prawie 500 było poważnie uszkodzonych. W całym mieście ocalało ledwie 40 domów, w centrum tylko trzy. Z jasielskich symboli jakimś cudem ocalał jedynie znajdujący się w miejskim parku pomnik Tadeusza Kościuszki.

Źródło: podkarpackahistoria.pl

jaslo-spalone-miasto