Press "Enter" to skip to content

Jak zapobiec zatruciu tlenkiem węgla (zaczadzeniu)?

W okresie zimowym w polskich domach i mieszkaniach bardzo często dochodzi do niezmiernie niebezpiecznej sytuacji – wytworzenia się czadu. Jak jej zapobiec?

Czad, czyli tlenek węgla, to bezwonny, bezbarwny i niedrażniący rodzaju gazu, który wykazuje bardzo silnie toksyczne działanie. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się paliw, np. gazu ziemnego, węgla, nafty czy drewna. Główną przyczyną powstawania czadu jest przede wszystkim niedrożna wentylacja mieszkań oraz niesprawne (najczęściej bardzo stare) urządzania zasilane gazem ziemnym np. piecyki do podgrzewania wody. Często do zatruć dochodzi zimą, gdy mieszkańcy nie wietrzą dostatecznie lub w ogóle mieszkań ze względu na niskie temperatury powietrza na zewnątrz.

Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie zatrucia czadem jest zakup czujnika czadu. Nie jest to duży wydatek, a bardzo często ratuje on życie.

Głównymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są: nudności, silny ból głowy, zawroty głowy, konwulsje oraz utrata przytomności. Przy dużym stężeniu czadu w pomieszczeniu śmierć następuje już po kilku minutach.

W przypadku podejrzenia ulatniania się czadu w mieszkaniu natychmiast należy wyłączyć wszelkie urządzanie zasilane paliwami, otworzyć szeroko wszystkie okna i drzwi, a osobę zatrutą jak najszybciej wyprowadzić na świeże powietrze. Należy także bezzwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe.Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial