Press "Enter" to skip to content

Ile osób dziennie umiera w Szwecji?

Ponieważ wiele osób ma wątpliwości co do statystyk zachorowań na chorobę COVID-19 (ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2), rozsądnym wydaje się być pytanie: ile osób dziennie umiera w Szwecji? Jakie są statystyki zgonów ogółem w Szwecji – kraju, który podczas pandemii poszedł inną drogą niż większość krajów europejskich?

W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomocna jest strona https://www.scb.se/en/About-us/news-and-press-releases/statistics-sweden-to-publish-preliminary-statistics-on-deaths-in-sweden/ . Znajdują się tam dokładne dane dotyczące liczby zgonów w Szwecji.

Cytat ze wspomnianej strony (po przetłumaczeniu):

Statystyki za rok 2020 opierają się na informacjach przekazanych przez Szwedzki Urząd Skarbowy do urzędu statystycznego Szwecji (…). Informacje te należy traktować jako dane surowe i będą one dostosowywane w miarę otrzymywania nowych informacji, ponieważ istnieje opóźnienie w sprawozdawczości, w szczególności w odniesieniu do dni tuż przed publikacją. Oczekuje się, że dane statystyczne sprzed dwóch tygodni nie ulegną znacznym zmianom.

Liczba zgonów w Szwecji od 01.03.2020 do 06.05.2020 (źródło: www.scb.se)

Zielona linia to średnia liczba zgonów w latach 2015-2019.

Purpurowa linia to liczba zgonów w roku 2020.Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial